Już 162 utonięcia od początku lipca. Dwa razy tyle, co przed rokiem

W lipcu utonęło dwa razy więcej osób niż przed rokiem (TVN24)
W lipcu utonęło dwa razy więcej osób niż przed rokiem (TVN24)

Od początku lipca utonęły już 162 osoby - poinformowała we wtorek policja. To dwa więcej niż rok temu. Tylko w poniedziałek życie nad wodą straciło ośmioro ludzi. Przyczynia się do tego wyjątkowo gorący miesiąc, ale przede wszystkim brak pokory w kontakcie z żywiołem.

- Utonięć jest bardzo dużo, a przed nami kolejny upalny weekend. Bądźmy ostrożni, rozważni, korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk i nie przeceniajmy swoich możliwości - apeluje rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Gubi nas alkohol i brawura

Według policyjnych statystyk najczęściej do utonięć dochodzi w małych zbiornika wodnych - np. gliniankach, stawach, w niestrzeżonych miejscach. Częstymi przyczynami tych tragedii jest nadmierna ufność w swoje możliwości i alkohol.

Zasady bezpieczeństwa

- Jeśli wypoczywamy nad morzem, jeziorem, rzeką i pijemy alkohol, nie wchodźmy do wody. Nie zapominajmy też o możliwości szoku termicznego. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: nie kąpmy się zaraz po opalaniu na słońcu. Wchodźmy do wody stopniowo - zaznaczył Sokołowski.

Dorośli nie powinni też pozostawiać dzieci bez opieki. - Czasem nawet kilka sekund wystarczy, by doszło do tragedii. Rozmawiajmy też z naszymi pociechami o niebezpieczeństwach związanych z kąpaniem się np. w niestrzeżonych miejscach. Są wakacje i dzieci nie zawsze są pod nasza opieką - dodał rzecznik.

Pokora w kontakcie z żywiołem

Nawet osoby pewne swoich pływackich możliwości nie powinny ryzykować. - Nie zakładajmy pokonywania dużych odległości. Zawsze może dojść do sytuacji, że coś się stanie, zabraknie nam sił, doznamy szoku termicznego. Wykażmy się pokorą w kontakcie z żywiołem, jakim jest woda - dodał.

Policjanci przypominają również, że zawsze trzeba sprawdzać, czy wypożyczony sprzęt do pływania: łódki, kajaki, rowery wodne - nie są uszkodzone. - Pływając na nich powinniśmy mieć założone kapoki. Bezwzględnie dotyczy to dzieci. Pamiętajmy też, by nie podpływać do osób kąpiących się w wodzie, tak by np. nie uderzyć w nie łodzią czy nie zalać ich wodą - zaznaczył Sokołowski.

Zaapelował też, by skakać "na główkę" jedynie na basenach, w miejscach do tego wyznaczonych.

W sumie od kwietnia br. w całym kraju utonęło już 313 osób, czego ponad połowa w lipcu. Jak tragiczny jest ten mesiąc, daje porównanie statystyk z ubiegłego, kiedy zginęło 87 osób.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości