Najnowsze

Jowisz i Wenus razem na jednym zdjęciu. Za nami maksymalne zbliżenie planet

Najnowsze

Kontakt 24/MasterBodzio, Karol Łomża, JUREKKoninkcja Jowisza i Wenus

Ubiegłej nocy na niebie można było zobaczyć coś, co zdarza się niezwykle rzadko. Doszło bowiem do maksymalnego zbliżenia dwóch planet. Jowisz i Wenus znalazły się w mniejszej odległości od siebie niż średnica Księżyca w pełni. Zdjęcia tego zjawiska dostawaliśmy na Kontakt 24.

Minionej nocy (30 czerwca / 1 lipca) amatorzy astronomii z zaciekawieniem spoglądali w niebo. Dzięki sprzyjającej aurze nad zachodnim horyzontem w wielu regionach kraju mogliśmy dostrzec maksymalne zbliżenie Jowisza i Wenus. Odległość między planetami była mniejsza od średnicy Księżyca w pełni. Najbardziej widoczne były po godzinie 21.30.

Planety wśród gwiazd

Zdjęcia, jakie przysłaliście na Kontakt24, przedstawiają dwa bardzo jasne punkty. Na pierwszy rzut oka przypominają gwiazdy, ale tak naprawdę wcale nimi nie są. Jaśniejszy z nich to Wenus. Planeta jest widoczna na niebie jeszcze zanim nastanie zmrok. Chwilę później pojawia się kolejna jasna "gwiazda". To Jowisz, który jest największą planetą w Układzie Słonecznym.

Kosmiczne obiekty mogliśmy bez problemów dostrzec gołym okiem. Nie potrzebowaliśmy lornetek. Dzięki temu udało się Wam wykonać serię wspaniałych zdjęć:

Autor: PW,AD/mk / Źródło: Z głową w gwiazdach, Karol Wójcicki, Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/MasterBodzio, Karol Łomża, JUREK

Pozostałe wiadomości