Najnowsze

Joaquin zmierza na Bahamy. Burza tropikalna przybiera na sile

Najnowsze


Wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych przetacza się burza tropikalna Joaquin. W środę jej siła wzrosła, skutkując ostrzeżeniami wydanymi przez Narodowe Centrum Huraganowe (NHC) dla środkowych Bahamów.

Burza tropikalna Joaquin znajduje się na wschód od Bahamów. Prognozy zapowiadają wzrost jej intensywności w ciągu kilku dni do huraganu kategorii pierwszej w skali Saffira-Simpsona z wiatrem sięgającym 145 km/h.

Długoterminowe modele nie wskazywały jednoznacznie kierunku przemieszczania się cyklonu. Kierując się na północ, może zarówno pozostać na morzu, jak i przetoczyć się przez wyspy Outer Banks w Karolinie Północnej zanim nadciągnie nad północno-wschodnie wybrzeże USA.

Wzrost intensywności cyklonu

Pierwszym czynnikiem, który może wzmocnić potencjał burzy tropikalnej, są ulewne deszcze nad północnymi Appalachami i północną Nową Anglią. W ciągu najbliższych 2-3 dni mogą sprawić, że Joaquin przybierze na sile, co może skutkować powodziami.

Ponadto w miarę zbliżania się do Wysp Bahama cyklon będzie przekraczał wody o temp. 30 st. C - najwyższej od początku pomiarów w 1880 roku. A kontakt z ciepłą wodą może w krótkim czasie zwiększyć intensywność burzy.

Joaquin w tegorocznym sezonie huraganowym jest już dziesiątą burzą tropikalną, której nadano imię. Uformowała się na wschód od Bahamów w poniedziałkowy wieczór i przemieszczała w kierunku południowo-zachodnim, a jej zasięg wynosił 150 km od oka cyklonu.

Słaby sezon

Całoroczna prognoza rządowa na rok 2015 przewidywała słabszy niż zwykle sezon huraganowy na Atlantyku z 6-10 burzami tropikalnymi i najwyżej czterema huraganami z prędkością wiatru 119 km/h. Do tej pory powstały tylko dwa huragany - Danny i Fred, które osłabły jeszcze na morzu.

Przyczyną słabszego w tym roku sezonu jest zjawisko El Nino, które wpływa na ocieplenie wód Pacyfiku, co z kolei ma odzwierciedlenie w cyrkulacji wiatrów i sprawia, że powstawanie huraganów na Atlantyku i w rejonie Karaibów jest mniej prawdopodobne.

Autor: ab/kka / Źródło: ReutersTV

Pozostałe wiadomości