Najnowsze

"Jest bardzo niebezpiecznie. Prosimy turystów o zrezygnowanie z planów górskich"

Najnowsze

Pogoda na poniedziałek 28.12tvnmeteo.pl
wideo 2/18

Polska znalazła się w zasięgu wiru niżowego Hermine, w silnym strumieniu ciepłego powietrza. Stąd dość wysoka temperatura jak na koniec grudnia oraz silny wiatr. W Tatrach wieje halny, jego prędkość może przekroczyć 150 kilometrów na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

W górach wieje silny wiatr, powyżej 100 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Kasprowym Wierchu osiągał prędkość 133 km/h, w Zakopanem - 76 km/h, a na Śnieżce - 133 km/h. Kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Paweł Parzuchowski poinformował, że według prognoz halny w Tatrach przybierze na sile i będzie wiał z prędkością nawet powyżej 150 kilometrów na godzinę.

Zerwany dach

Wiejący w Tatrach wiatr halny powalił wiele drzew na drogę prowadzącą do Morskiego Oka. Traktem nie da się przejść. Tatrzański Park Narodowy (TPN) wstrzymał sprzedaż biletów – poinformowała Paulina Kołodziejska z TPN. Nie kursują też wozy konne. - Nadal intensywnie wieje, jest bardzo niebezpiecznie. Prosimy turystów o zrezygnowanie z planów górskich w obecnej sytuacji – powiedziała Kołodziejska. Dodała, że służby parku pracują nad usunięciem powalonych drzew z drogi do Morskiego Oka, ale silny wiatr się utrzymuje i przewraca kolejne drzewa.

W związku z żywiołem od rana do godzin popołudniowych strażacy z Zakopanego byli wzywani 20 razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Kościelisku na osiedlu Szeligówka, gdzie pod naporem wiatru z domu została zerwana część pokrycia dachowego. W Zakopanem drzewa spadły na dwa samochody.

Halny w Tatrach (Tatrzański Park Narodowy/Facebook)Tatrzański Park Narodowy/Facebook

Według prognoz halny osłabnie w środę, a w czwartek zacznie padać śnieg.

OBOWIĄZUJĄ ALARMY PRZED SILNYM WIATREM

Porywy wiatru w poniedziałek 28 grudnia (wetteronline.de)wetteronline.de

Wir niżowy Hermine

Polska znalazła się w przedniej części wiru niżowego Hermine, w silnym strumieniu ciepłego powietrza z południa. Stąd dość wysoka temperatura jak na koniec grudnia oraz silny wiatr południowy i południowo-wschodni. Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, różnica ciśnienia między obrzeżami niżu a jego centrum z ciśnieniem 970 hPa, wynosi 45 hPa.

Niż Hermine nad Europie (DWD)DWD

Zagrożenie lawinowe

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że z powodu silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie, a nawet całe drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie możliwe jest wyzwolenie lawiny przez człowieka. Prawdopodobne jest też samorzutne schodzenie małych lawin. Zagrożenie lawinowe występuje powyżej 1600 m n.p.m.

Lawiny - śmiertelne zagrożenie (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: anw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy/Facebook