Najnowsze

Jesień pod znakiem grypy. Dużo więcej chorych niż rok temu

Najnowsze

Doktor Joanna Szeląg zaleca, jak ochronić się przed grypą
tvn24Doktor Joanna Szeląg zaleca, jak ochronić się przed grypą

W październiku odnotowano 458 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. To o ponad 92 tysięcy więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie.

Ponad tysiąc osób z podejrzeniem grypy zostało skierowanych do szpitali. Zdecydowana większość z nich miała problemy z układem oddechowym. Najwięcej chorych było wśród mieszkańców województw: mazowieckiego (ponad 100 tys.), pomorskiego (84 tys.) i wielkopolskiego (prawie 65 tys.).

Lekarze apelują: szczepcie się

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szczególnie zaleca szczepienia kobietom w ciąży, a także dzieciom (w wieku 6-59 miesięcy), seniorom, osobom przewlekle chorym i pracownikom ochrony zdrowia.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przypomina, że w sezonie 2017/2018 po raz pierwszy w naszym kraju dostępne są dwa rodzaje szczepionek.

Jedna z nich jest tzw. trójwalentna i zawiera antygeny dwóch szczepów grypy typu A (Michigan/45/2015 (H1N1) i Hong Kong/4801/2014 (H3N2) oraz jednego typu B (Brisbane/60/2008 Victoria). W drugiej szczepionce (czterowaletnej) znajdują się cztery antygeny: poza tymi, które są w szczepionce trójwalentnej jest w niej jeszcze jeden antygen - Phuket/3073/2013 (Yamagata).

Gorączka, bóle mięśni, kaszel

Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości