Najnowsze

"Jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie można dostrzec z pokładu ISS". Bajeczne obłoki nad Ukrainą

Najnowsze

Obłoki srebrzyste coraz częściej błyszczą na niebie. Winna aktywność słońca?
NASAObłoki srebrzyste coraz częściej błyszczą na niebie. Winna aktywność słońca?

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mają wymarzone warunki do obserwacji zjawisk zachodzących w atmosferze ziemskiej i w przestrzeni kosmicznej. Orbitując na wysokości 350 km nad Ziemią 1 sierpnia udało im się sfotografować nieczęsto pojawiające się obłoki srebrzyste, czyli polarne chmury mezosferyczne.

Polarne chmury mezosferyczne (ang. polar mesospheric clouds, PMCs), rzadko obserwowane z powierzchni Ziemi, są przez ekspertów określane jako tzw. chmury srebrzyste.

Krople wody na meteorze

Powstają w mezosferze na wysokości około 75-80 km i można je obserwować w chwili, gdy Słońce znajduje się 6-16 stopni poniżej linii horyzontu.

Ich skład nie został dokładnie określony - przypuszcza się, że składają się z pary wodnej, osadzającej się na drobinach spalonych meteorów lub tworzą je gazy wylatujące z silników rakiet.

Najpiękniejsze i najwyższe

- To jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie można dostrzec z pokładu ISS - podkreślają astronauci, którzy mieli okazję zobaczyć je na własne oczy z Kosmosu.

Chmury przedstawione na zdjęciu zostały dostrzeżone przez załogę na pokładzie ISS 1 sierpnia 2014 roku, w momencie przelotu nad południową Ukrainą.

Na fotografii pierwszej (poniżej) polarne chmury mezosferyczne to cieniutka, ledwo dostrzegalna linia nad horyzontem, wysoko nad troposferą.

Polarne chmury mezosferyczne (cienka linia na samej górze) widziane 1 sierpnia 2014 r. nad południową Ukrainą NASA

Na drugim zdjęciu (poniżej), wykonanym w chwilę po zachodzie słońca, gdy nasza dzienna gwiazda znajdowała się poniżej linii horyzontu ich piękno widać w pełnej krasie. Promienie światła, oświetlające je od spodu, wyraźnie pokazują, jak wysoko znajdują się względem pozostałych chmur i jak rozległy obszar nieba zajmują.

Polarne chmury mezosferyczne widziane 1 sierpnia 2014 r. nad południową UkrainąNASA

Coraz dalej, coraz częściej

Zwykle tego typu obłoki tworzą się w pobliżu biegunów Ziemi, ale od kilku dekad pojawiają się coraz dalej na południe. Niektóre zostały zaobserwowane nad amerykańskimi stanami Kolorado oraz Wirginią.

Naukowcy zaobserwowali, że obłoki stają się również coraz cieńsze i jaśniejsze, co może być powiązane z globalną zmianą klimatu. Niektórzy sądzą, że bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest zwiększona ilość wody, jaka paruje do atmosfery.

Autor: mb/kt / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości