Najnowsze

Jedna ofiara śmiertelna, 9 osób rannych. Lawina na Svalbardzie zasypała kilka domów

Najnowsze


Na Svalbardzie zeszła lawina. Dziesięć domów zasypanych zostało zwałami śniegu. Jedna osoba nie przeżyła katastrofy, a dziewięć innych jest rannych. - Nigdy wcześniej nie widzieliśmy, żeby było tu aż tyle śniegu - twierdzą mieszkańcy miasteczka.

W miejscowości Longyearbyen na Svalbardzie (norweskiej prowincji w Arktyce) w sobotę zeszła lawina. Zwały śniegu zasypały dziesięć domów i ponad 100 ratowników walczyło, żeby dostać się do ich środka.

Początkowo nie było żadnych doniesień, że ktoś przebywał w zasypanych śniegiem domach. Teraz wiadomo, że dziewięć osób, w tym czwórka dzieci, odniosły obrażenia. Jest też ofiara smiertelna. 40-letni mężczyzna został zabity przez lawinę na zboczach Mount Sukkertoppen

Uratowana dzięki mikrofalówce

Jak tylko ekipa ratunkowa dowiedziała się, że w jednym z domów znajduje się kobieta, bezzwłocznie ruszyła jej z pomocą. Kobieta znajdowała się w kuchni i wykorzystała dźwięk z kuchenki mikrofalowej, aby spod grubej warstwy śniegu ktoś ją usłyszał. Ratownicy wykopali metrową wyrwę w śniegu i wydostali przestraszoną kobietę.

- Jest w szoku, ale jednoczenie niezmiernie szczęśliwa - powiedział jeden z ratowników.

Dodają, że leżała w półmetrowej warstwie śniegu przez około 45 minut.

Dużo śniegu

Mieszkańcy miasteczka wspominają, że w ostatnich dniach nawiedziła ich potężna śnieżyca. Ponadto w mieście zalega bardzo dużo śniegu.

- Nigdy wcześniej nie widziałem, żeby było tu aż tyle śniegu - powiedział jeden z mieszkańców.

Osuwisko pozostawiło na ścianie wzniesienia, z którego, zeszło długą linie. Powstał uskok o wysokości około 4 metrów, a lawina miała długość około 200 metrów.

#eustorm 2111,NO 5/30 - More images from Longyearbyen after the avalanche! pic.twitter.com/taI7TfebTp— EU Storm Map (@EUStormMap) grudzień 19, 2015

Autor: AD/jap / Źródło: vg.no, PAP/EPA

Pozostałe wiadomości