Najnowsze

Jeden z potężniejszych tajfunów, jakie powstały na Ziemi. Tak wygląda z kosmosu

Najnowsze

NASAHaiyan nad wyspą Leyte

Haiyan to najpotężniejszy tajfun, jaki uformował się w tym roku. Bilans żywiołu jest tragiczny i ciągle wzrasta, obecnie mówi się, że cyklon ten zabił co najmniej 10 tys. osób, choć w sobotę podawano, że ofiar jest 1,2 tys.To zabójcze zjawisko z kosmosu wygląda niesamowicie. Sondzie kosmicznej TRMM udało się uchwycić moment, w którym Haiyan znajdował się nad wyspą Leyte (centrum Filipin).

- Co najmniej 10 tys. osób poniosło śmierć w prowincji Leyte, w środkowym rejonie Filipin, w rezultacie ataku tajfunu Haiyan - poinformowała w niedzielę policja. W sobotę podawano informacje o 1,2 tys. ofiar śmiertelnych.

- Mieliśmy spotkanie z gubernatorem i innymi przedstawicielami władz. Gubernator powiedział, że opierając się na dotychczasowych szacunkach, zginęło ok. 10 tys. osób - powiedział szef policji w tej prowincji Elmer Soria. Dodał, że w pasie terytorium, przez który przeszedł tajfun, zniszczenia sięgają 70-80 proc. Wiele miast i wsi zostało praktycznie zrównanych z z ziemią.

Haiyan

Tajfun Haiyan - najpotężniejszy jaki powstał w tym roku na świecie - dotarł w piątek (czasu lokalnego) do środkowej część archipelagu Filipin. - Prędkość wiatru przekracza w porywach 320 km/h - podały krajowe służby meteorologiczne. Na morzu powstały ogromne fale o wysokości sięgającej 4-5 m. Żywioł został przypisany do najwyższej, piątej kategorii huraganów. Tajfun uderzył w wybrzeże dwóch wysp: Samar i Leyte, w rejonie odległym o kilkaset kilometrów od stolicy kraju Manili.

Skorzystali ze schronów

W środkowych Filipinach wstrzymano transport morski i powietrzny, zamknięto szkoły, urzędy i sklepy. Pracowników szpitali, a także żołnierzy i ratowników postawiono w stan pogotowia. Z najbardziej narażonych regionów ewakuowano przed nadejściem tajfunu milion osób. W czwartek prezydent Benigno Aquino apelował, żeby samodzielnie udali się do nich szczególnie mieszkańcy najbardziej zagrożonych miejsc na szlaku tajfunu - takich jak wioski na wybrzeżu morskim, czy też miejscowości leżące nad rzekami lub na zboczach gór.

Autor: js,pk/map,mj / Źródło: PAP, Reuters TV

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości