Najnowsze

Jeden system, kilkadziesiąt tornad. Pozostał ślad widoczny z kosmosu

Najnowsze

Tak przez Stany Zjednoczone przeszła silna komórka burzowa (NOAA)
Tak przez Stany Zjednoczone przeszła silna komórka burzowa (NOAA)NOAA
wideo 2/5

W ubiegłym tygodniu przez stany Teksas, Luizjana i Oklahoma przetoczyły się silne tornada. To, jak potężny był żywioł, widać na zdjęciach satelitarnych.

Operational Land Imager (OLI), czyli urządzenie do teledetekcji zamontowane na satelicie Landsat 8 sfotografowało ślady przejścia tornada, które przetoczyło się przez hrabstwa Jasper i Newton w Teksasie między 22 a 23 kwietnia. Według amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) najsilniejsze porywy wiatru osiągały do niemal 210 kilometrów na godzinę. Żywioł na długości 60 kilometrów niszczył dachy i łamał drzewa. Ścieżkę, jaką zostawił, widać na zdjęciach satelitarnych.

Ślad widoczny z kosmosu

Z systemu zrodziło się kilka innych tornad, z których część okazała się wyjątkowo potężna. Między innymi w mieście Onalaska w stanie Teksas zginęły trzy osoby, a około 30 zostało rannych. Żywioł zahaczył też o stany Luizjana i Oklahoma, gdzie zginęły po dwie osoby. Zniszczeniu uległo także wiele budynków. Według doniesień w całym regionie pojawiło się około 25 tornad.

Tak przechodziło tornado (earthobservatory.nasa.gov)earthobservatory.nasa.gov

Pracują z ziemi i z nieba

Naukowcy z NASA Earth Science Disasters Program regularnie współpracują z biurami NWS w celu analizy zdjęć satelitarnych, które mogą pomóc w ocenie szkód po przejściu tornada.

- To szczególne tornado nie było niczym nowym w porównaniu z niektórymi innymi, ale obraz ten pokazuje, jak satelity mogą być przydatne do szybkiej oceny szkód w obszarach wiejskich, gdzie niekoniecznie można tego dokonać - powiedziała Lori Schultz, naukowiec z Uniwersytetu Alabamy.

Komórki burzowe nad Oklahomą (NOAA)
Komórki burzowe nad Oklahomą (NOAA)NOAA
Tak przez Stany Zjednoczone przeszła silna komórka burzowa (NOAA)
Tak przez Stany Zjednoczone przeszła silna komórka burzowa (NOAA)NOAA

Autor: kw/dd / Źródło: earthobservatory.nasa.gov, nesdis.noaa.gov

Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory

Pozostałe wiadomości