Najnowsze

Japonia. Rośnie liczba ofiar tajfunu

Najnowsze


Bilans ofiar tajfunu Talas, który nawiedził w sobotę Japonię, wciąż rośnie. Co najmniej 46 osób nie żyje, a poszukiwanych jest 54. Żywioł spowodował powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne. Japończycy wciąż usuwają skutki jego przejścia. Trwa także szacowanie strat.

Ratownicy przekopują się przez zwały błota i przeczesują brzegi wezbranych rzek w poszukiwaniu ofiar i zaginionych. Po przejściu tajfunu tysiące ludzi zostały bez domów.

- Zrobimy wszystko, żeby ocalić ludzi i odszukać zaginionych - zdeklarował premier Yoshihiko Noda, który swój urząd objął zaledwie dzień przed przejściem tajfunu.

To jeszcze nie koniec?

Liczba ofiar może wzrosnąć między innymi na Półwyspie Kii, położonym na południu wyspy Honsiu, gdzie nadal trwa akcja ratunkowa. Utrudniają ją jednak wezbrane rzeki, zniszczone drogi i osunięcia ziemi.

Talas dotarł na wyspę Sikoku, najmniejszą z czterech głównych wysp Japonii, w sobotę. W niedzielę o godzinie 18 lokalnego czasu (godzina 11 czasu polskiego) towarzyszył mu wiatr o sile 72 km/h. Potem przemieścił się nad Morze Japońskie na zachodzie kraju i skierował się na północ.

Jego siła osłabła do tropikalnej depresji, ale nad zachodnią Japonią przyniósł obfite opady. W ciągu zaledwie 48 godzin spadło tyle deszczu, ile średnio rocznie spada w tym regionie.

"To było przerażające"

Największe straty tajfun wywołał w prefekturze Wakayama, na wyspie Honsiu. W niektórych miejscach spadło tam ponad 180 cm wody. W mieście Tanabe wystąpiły lawiny błotne, które pokryły domy i odcięły linie energetyczne.

- To było przerażające. Mój sąsiad powiedział, że powinienem uciekać, więc uciekliśmy i dlatego nic nam się nie stało - mówił starszy mieszkaniec miejscowości, ewakuowany ze swojego domu.

W mieście Nachikatsuura, w tej samej prefekturze, zawaliły się dwie trzecie 39-metrowego mostu kolejowego. Nikomu nic się nie stało, gdyż w związku z ostrzeżeniem przed tajfunem ruch pociągów w regionie został wstrzymany.

Służby zajęły się oczyszczaniem zniszczonych regionów.

12. tajfun w sezonie

Od 1990 roku w Japonii tylko kilka tajfunów pochłonęło około 50 lub ponad 50 ofiar - podała japońska agencja Kyodo. Talas jest 12. tajfunem, który przechodzi nad Japonią w tym sezonie.

Talas nad Japonią (NASA)NASA

Autor: usa, xyz/kdj,tka / Źródło: PAP, CNN, Kyodo, Reuters

Pozostałe wiadomości