Najnowsze

Japończycy z terenów dotkniętych trzęsieniem na wakacjach w Polsce

Najnowsze

PAPObraz Japonii po marcowym rzęsieniu ziemi

Grupa 30 japońskich dzieci z terenów najbardziej zniszczonych podczas niedawnego trzęsienia ziemi przyleciała w niedzielę do Polski na dwutygodniowe wakacje. Wraz z polskimi dziećmi młodzi Japończycy odpoczywają w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki "Dojo-Stara Wieś" koło Przedborza w woj. łódzkim.

Organizatorami wypoczynku w ramach akcji "Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii" jest Polski Związek Karate Tradycyjnego, który od lat propaguje tradycje i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Do Polski przyleciała grupa 30 dzieci w wieku od 12 do 17 lat, którym towarzyszy troje opiekunów. Wraz z japońskimi gośćmi wypoczywa grupa ok. 40 polskich dzieci.

Jak Polak z Japończykiem Podczas wspólnego pobytu w Centrum dzieci będą uczestniczyć w treningach karate tradycyjnego i grach zespołowych. Zaplanowano naukę języka polskiego dla dzieci z Japonii i japońskiego dla polskich dzieci, spływ kajakowy Pilicą oraz wycieczki do Przedborza, Krakowa i Wieliczki. Dzień przed odlotem do Japonii - 9 sierpnia - dzieci wyjadą do Warszawy, gdzie odwiedzą ambasadę Japonii, zwiedzą Pałac Prezydencki i spotkają się z małżonką prezydenta RP Anną Komorowską. Zaplanowano też zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Dojo zaczyna się w Polsce Organizatorzy akcji liczą, że pobyt w "Dojo-Stara Wieś" może mieć symboliczne znaczenie dla młodych Japończyków, bowiem "Dojo" w języku japońskim oznacza "początek drogi". Patronat honorowy nad akcją "Most solidarności - polskie wakacje dla dzieci z Japonii" objął Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest b. prezydent Lech Wałęsa, który niespełna dwa lata temu dokonał otwarcia "Dojo-Stara Wieś". Uroczystości połączone były wówczas z centralnymi obchodami 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Nowy początek w Starej Wsi "Dojo-Stara Wieś" to kompleks sportowo-noclegowy, unikalny w skali europejskiej i światowej, zbudowany na wzorach architektury japońskiej. Jest przystosowany zarówno do prowadzenia treningów sportowych, jak i do zajęć przybliżających inne formy kultury japońskiej, m.in. poezję haiku, kaligrafię, origami, ikebanę, bonsai.

Budowę Centrum rozpoczęto w 2003 roku. Ośrodek powstał głównie z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z zasobów Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Finansowego wsparcia udzielił także dwukrotnie rząd Japonii.

Zobacz galerię zdjęć z przyjazdu młodzieży japońskiej do ośrodka w Starej Wsi:

Autor: mm/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości