Jak zacząć bieg i nie dać się dogonić mecie

Dziś startuje "Wings for Life"
Red BullDziś startuje "Wings for Life"

Za kilka godzin tysiące biegaczy ruszą w "Wings for Life". Pobiegną w słusznym, szczytnym celu, jednak muszą pamiętać o tym, że to duży wysiłek dla ich organizmów. Trener Mateusz Jasiński radzi, jak wystartować, żeby meta zbyt szybko ich nie złapała.

Już o godzinie 13 tysiące biegaczy zaczną swoją ucieczkę przed goniących ich metą "Wings for Life". Za kółkiem samochodu pościgowego usiądzie Kapitan Wąs, czyli Adam Małysz. Uczestnicy muszą jednak pamiętać, że taka ucieczka to duży wysiłek dla organizmu i trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Nie przegrzewać się

O tym, jak zacząć bieg na antenie TVN24 mówił trener Mateusz Jasiński.

- Ubierzmy się na sam start w krótkie spodenki i normalną koszulkę. Na pierwsze dwa kilometry załóżmy starą bluzę lub folię NRC, żeby nie tracić ciepłoty ciała - tłumaczył. Wtedy mamy pewność, że nie zaczynamy biegu przesadnie ubrani. - Zbyt dużo warstw będzie nam później przeszkadzało, będzie za gorąco. Przegrzanie jest często gorsze od niedogrzania - mówił Jasiński.

Po dwóch kilometrach można już biec dalej w krótkich spodenkach i koszulce. - Nie będzie nam za zimno. Temperatura, jaka będzie w Poznaniu zapewni optymalne samopoczucie w trakcie biegu - zapewniał trener.

Jasiński poleca także korzystanie z kalkulatora dostępnego na stronie organizatorów. Możemy dzięki niemu policzyć, ile jesteśmy tak naprawdę w stanie przebiec w naszym tempie. - Warto sobie odpowiedzieć wcześniej na pytanie: na ile tak naprawdę nas stać - mówił.

A jak zacząć bieg?

- Na początku nie ruszamy na maksa do przodu, tylko spokojnie tak, żeby przez pierwsze kilometry się dogrzać. Po paru kilometrach przejdziemy w optymalne tempo - tłumaczył Jasiński.

I dodał, że nie ma nic gorszego niż zbyt szybki początek. Taki start grozi zakwaszeniem.

Nie można także zapominać o nawadnianiu. - Jeżeli ktoś chce przebiec 10-15 kilometrów, może korzystać z samej wody. Jeżeli będzie biegł powyżej 1,5 godziny, warto wspierać organizm izotonikami, które nawadniają i jeść żele, pomarańcze i czekoladę, które będą na stoiskach przy trasie - wyjaśniał.

Najlepsze rozwiązanie? Według Jasińskiego to banany połączone z izotonikami. Te owoce są dobrze przyswajalne i nie powodują problemów żołądkowych.

Zobacz całą rozmowę z Mateuszem Jasińskim:

Trener tłumaczy, jak przygotować się do biegu
Trener tłumaczy, jak przygotować się do biegutvn24

Co trzeba wiedzieć o biegu?

- Wings for Life wystartuje 7 maja.

- To bieg charytatywny organizowany na całym świecie.

- Odbywa się w 24 lokalizacjach w 23 krajach na sześciu kontynentach.

- Start: godz. 11 UTC (13. czasu polskiego).

- Gdzie w Polsce? W pięknym Poznaniu.

- Gdzie jest meta? Oby jak najdłużej za tobą! 30 minut po starcie biegaczy rusza samochód, który ściga uczestników. Jeżeli cię dogoni, kończysz rywalizację.

Mapa trasy Wings For Life World Run 2017Wings for Life

Autor: //aw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wings for Life

Pozostałe wiadomości