Jak wzrośnie temperatura w ciągu pięciu lat? Najnowsze prognozy dla świata

[object Object]
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

Średnia temperatura na świecie w ciągu najbliższych pięciu lat nadal będzie rosnąć, czasowo może wzrosnąć do powyżej 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). To oznacza, że konsekwencje będą odczuwalne niemal w każdym miejscu na Ziemi.

Jak poinformowali przedstawiciele wyspecjalizowanej agendy ONZ, w ciągu najbliższych pięciu lat średnie roczne temperatury najprawdopodobniej będą o co najmniej 1 stopień Celsjusza wyższe niż w okresie preindustrialnym. Efekty takiego ocieplenia będą odczuwalne niemal w każdym miejscu na Ziemi - zaznaczono.

1,5 stopnia

Jednocześnie istnieje 20-procentowe prawdopodobieństwo, że średnia roczna temperatura na Ziemi w którymś roku między 2020 a 2024 przekroczy poziom 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej.

To niepokojące prognozy, choć jak zaznacza WMO, nie oznacza to jeszcze, że świat przekroczyłby próg długotrwałego ocieplenia wynoszący właśnie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej. Naukowcy wyznaczyli go jako granicę, za którą nie da się już uniknąć katastrofalnych zmian klimatu.

- Widać, że trend ocieplenia postępuje w szybkim tempie. To pokazuje ogromne wyzwanie, przed którym stoi świat, realizując cel porozumienia paryskiego z 2015 roku, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na tyle, aby utrzymać wzrost temperatury "znacznie poniżej" 2 stopni Celsjusza - powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

Jak się zmieni klimat w ciągu 5 lat?

Według przewidywań meteorologów WMO w Afryce Południowej i Australii, gdzie w zeszłym roku pożary buszu strawiły miliony hektarów terenu, niszcząc ekoklimat, do 2024 roku będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej sucho niż zwykle. Natomiast w Sahelu klimat stanie się prawdopodobnie jeszcze bardziej wilgotny i mokry niż zwykle. Z kolei w Europie w ciągu pięciolecia będzie więcej burz.

Te prognozy są częścią nowych działań WMO, mających na celu zapewnienie krótszych prognoz dotyczących temperatury, opadów i wiatru, aby pomóc krajom śledzić, w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą wpływać na pogodę, a tym samym na życie mieszkańców czy gospodarkę.

Odchylenie od średniej temperatury lądów i oceanów w 2019 roku (NOAA)NOAA
Odchylenie od średniej temperatury (NOAA, Climat Change Institute, University of Maine)NOAA, Climat Change Institute, University of Maine

Ciepło, coraz cieplej

Miniony 2019 rok był drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów (czyli po 1850 roku). Średnia temperatura była o 1,1 wyższa od tej z okresu przedindustrialnego. Najcieplejszy był rok 2016, ze średnią temperaturą wyższą o 1,2 stopnia Celsjusza.

Zdaniem ekspertów, przez co najmniej kolejną dekadę, średnia globalna temperatura nie osiągnie długoterminowego progu ocieplenia wynoszącego 1,5 st. C. - Obecnie długoterminowy trend dotyczący średniej globalnej temperatury utrzymuje się na poziomie około 1,2 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej - powiedział Michael Mann, klimatolog z Penn State University.

Marcelo Mena, były chilijski minister środowiska, a obecnie dyrektor Centrum Działań na rzecz Klimatu Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Valparaiso powiedział, że nawet krótkotrwałe wzrosty średniej globalnej temperatury mogą wywołać ekstremalne zjawiska pogodowe.

2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów
2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarówWMO

Autor: anw/ja / Źródło: Science Alert, Reuters, WMO

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości