Najnowsze

Jak uniknąć udaru? Lekarz radzi i ostrzega

Najnowsze

Udar słoneczny. Jak się przed nim uchronić?
TVN Meteo ActiveUdar słoneczny. Jak się przed nim uchronić?

Dr Barbara Jershina, internista współpracujący z Grupą LUX MED wyjaśniała, jak uniknąć ryzyka doznania udaru słonecznego i jak należy postępować, gdy komuś z naszych bliskich zdarzy się go doznać.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Ilekroć zaświeci słońce, tylekroć wiele osób odczuwa silną potrzebę wystawienia się na jego ciepłe promienie. Temperatura rośnie, więc coraz przyjemniej jest się opalać przy każdej możliwej okazji. Ale im bliżej do lata, tym bliżej do ryzyka doznania udaru słonecznego, o który nietrudno, jeśli nie wiemy, jak chronić głowę przed słońcem.

- To jest złudne bo nie od razu po nasłonecznieniu występują objawy - podkreśliła gość "Studia Active", dr Barbara Jershina, internista współpracujący z Grupą LUX MED. - Nam się wydaje, że jeżeli leżymy 3 godziny plackiem i nic się nie dzieje to tak dalej będzie. A tak nie jest - podkreśliła lekarka.

Objawy udaru słonecznego:

- sucha, gorąca, zaczerwieniona skóra i brak pocenia, - ogólne osłabienie organizmu, - przyspieszony puls, podwyższenie ciśnienia krwi, - gorączka, - wymioty i nudności - dreszcze, - bóle i zawroty głowy - możliwe zaburzenia świadomości, zaburzenia psychiczne, - utrata przytomności, - oparzenia skóry I lub II stopnia, - wysoka temperatura ciała przekraczająca 39 st. C.

Jak postępować?

Osobę którą podejrzewa się o doznanie udaru słonecznego należy umieścić w pozycji półsiedzącej w zacienionym miejscu z dostępem świeżego powietrza i stosować zimne, wilgotne okłady na głowę oraz kark.

Należy pilnować, aby przyjmowała chłodne napoje, najlepiej wodę lub sok pomidorowy. Zabronione jest podawanie alkoholu, kawy czy herbaty. Warto zamiast prysznica "ku ochłodzie" wybrać wannę wypełnioną chłodną wodą. W przypadku utraty przytomności należy udzielić pierwszej pomocy (adekwatnie do stanu poszkodowanego) i wezwać pogotowie.

Jak uniknąć udaru?

Lekarze jak mantrę powtarzają, aby unikać opalania się w godzinach między 11.00 a 15.00, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Wystawiając się na słońce, należy zawsze pamiętać o odpowiednim okryciu głowy chroniącym również kark.

Choć niewiele jest przyjemniejszych od wygrzewania się na plaży czynności, warto co godzinę spędzić jeden, dwa kwadranse w cieniu i odpocząć od promieni. Dzieci warto ubierać w jasne ubranka ponieważ jasne kolory odbijają światło, podczas gdy ciemne je pochłaniają.

Autor: stella/mk / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości