Najnowsze

Jak sprawić, by dziecko chętnie jadło

Najnowsze

TVN Meteo ActiveJak przygotowywać posiłki, aby chcieli je jeść najmłodsi?

Kanapka do szkoły jest nudna i przegrywa z batonikiem, który syci tylko na chwilę, jednocześnie zwiększając ryzko nadwagi u dziecka. Jak więc przygotowywać posiłki, aby dziecko chętnie je zjadało?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Dzieci mają to do siebie, że często zmieniają im się upodobania kulinarne. Szynka, która smakowała wczoraj, dziś jest okropna i w ogóle "fu". Na dodatek będzie niemile widziana w kanapce, którą miało dziecko zjeść w szkole. Niejedna Mama znalazła się w takiej sytuacji.

Bez smaku na zdrowie

Dzieci tym trudniej teraz żywić ze względu na zmiany poczynione przez rząd, na podstawie których ze sklepików zniknęły słodkie i niezdrowe przekąski, a ze stołówkowej kuchni praktycznie całkowicie usunięto cukier, przyprawy i sól. Nic więc dziwnego, że dzieci oddają talerze z praktycznie nietkniętym jedzeniem, skoro w domu przyzwyczajone są do tego, że potrawy są doprawiane.

Kluczowa współpraca

- Bardzo ważna w tej sytuacji jest współpraca rodziców i szkół czy przedszkoli - podkreśliła dietetyk Agnieszka Senk, matka trójki dzieci, która wraz z psycholog Katarzyna Scheibe z poradni PrimoPsyche wyjaśniały, jakimi sposobami można zachęcić dziecko do jedzenia przygotowywanych przez rodziców zdrowych posiłków.

- Trzeba dać czas na to, aby te nawyki się zmieniły - podkreśliła Scheibe nawiązując do zmian w ilości soli dodawanej do potraw. - To z dnia na dzień się nie zadzieje, odzwyczajanie się wymaga czasu - podkreśliła. By ułatwić dziecku zmianę preferowanych smaków najlepiej wprowadzić zmiany we własnej kuchni, zmniejszając stopniowo ilość soli dodawanej do posiłków.

Oczaruj pociechę

- Dzieci ze względu na to, że są wzrokowcami, bardzo lubią kolor. Trzeba je potrawą oczarować - podkreśliła Agnieszka Senk. - Przygotowując dziecku posiłek do szkoły warto się zastanowić, co by mu poprawiło humor. Może to być wrap owinięty w kolorową serwetkę, a może czasami warto załączyć króciutki liścik "kocham Cię", jakiś gadżet czy kolorowy długopis - podpowiadała.

Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości