Najnowsze

Jak sprawić, by dziecko chętnie jadło

Najnowsze

Jak przygotowywać posiłki, aby chcieli je jeść najmłodsi?
TVN Meteo ActiveJak przygotowywać posiłki, aby chcieli je jeść najmłodsi?

Kanapka do szkoły jest nudna i przegrywa z batonikiem, który syci tylko na chwilę, jednocześnie zwiększając ryzko nadwagi u dziecka. Jak więc przygotowywać posiłki, aby dziecko chętnie je zjadało?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Dzieci mają to do siebie, że często zmieniają im się upodobania kulinarne. Szynka, która smakowała wczoraj, dziś jest okropna i w ogóle "fu". Na dodatek będzie niemile widziana w kanapce, którą miało dziecko zjeść w szkole. Niejedna Mama znalazła się w takiej sytuacji.

Bez smaku na zdrowie

Dzieci tym trudniej teraz żywić ze względu na zmiany poczynione przez rząd, na podstawie których ze sklepików zniknęły słodkie i niezdrowe przekąski, a ze stołówkowej kuchni praktycznie całkowicie usunięto cukier, przyprawy i sól. Nic więc dziwnego, że dzieci oddają talerze z praktycznie nietkniętym jedzeniem, skoro w domu przyzwyczajone są do tego, że potrawy są doprawiane.

Kluczowa współpraca

- Bardzo ważna w tej sytuacji jest współpraca rodziców i szkół czy przedszkoli - podkreśliła dietetyk Agnieszka Senk, matka trójki dzieci, która wraz z psycholog Katarzyna Scheibe z poradni PrimoPsyche wyjaśniały, jakimi sposobami można zachęcić dziecko do jedzenia przygotowywanych przez rodziców zdrowych posiłków.

- Trzeba dać czas na to, aby te nawyki się zmieniły - podkreśliła Scheibe nawiązując do zmian w ilości soli dodawanej do potraw. - To z dnia na dzień się nie zadzieje, odzwyczajanie się wymaga czasu - podkreśliła. By ułatwić dziecku zmianę preferowanych smaków najlepiej wprowadzić zmiany we własnej kuchni, zmniejszając stopniowo ilość soli dodawanej do posiłków.

Oczaruj pociechę

- Dzieci ze względu na to, że są wzrokowcami, bardzo lubią kolor. Trzeba je potrawą oczarować - podkreśliła Agnieszka Senk. - Przygotowując dziecku posiłek do szkoły warto się zastanowić, co by mu poprawiło humor. Może to być wrap owinięty w kolorową serwetkę, a może czasami warto załączyć króciutki liścik "kocham Cię", jakiś gadżet czy kolorowy długopis - podpowiadała.

Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości