Najnowsze

Jak przetrwać falę upałów

Najnowsze

Jak zachować się podczas upału?tvn24
wideo 2/8

Wraz ze wzrostem temperatury znacząco rośnie ryzyko przegrzania oraz odwodnienia organizmu. Sprawdźcie, jak radzić sobie w tak trudnych warunkach pogodowych, jakie mamy teraz.

Od kilku dni w Polsce jest bardzo ciepło, a w najbliższych dniach będzie tak samo gorąco. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed upałem.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza w cieniu. W ciągu dnia termometry pokazują najwyższe wartości pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe. Największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12-13.

Przy takiej pogodzie nietrudno o udar słoneczny. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak chronić się przed słońcem?

Zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra - poparzeniu. Na słońcu powinno się przebywać maksymalnie dwie godziny, stosując przy tym kremy ochronne. Szczególnie dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, ale jeśli jest to konieczne, to tylko z nakryciem głowy.

Aby ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń - szczególnie po stronie nasłonecznionej - w ciągu dnia dobrze jest zamknąć w domu okna i zaciągnąć żaluzje. Okna można otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa - oczywiście jeżeli jest to bezpieczne.

W najgorętszej porze dnia powinno się unikać forsownego wysiłku fizycznego, jak na przykład biegania, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego.

Pierwsza pomoc: udar cieplny (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Nawodnienie organizmu i lekkie ubrania

Pod żadnym pozorem nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe, ponieważ temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić nawet do 50 stopni Celsjusza.

W upalne dni najlepiej jest założyć lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu. Oprócz tego trzeba nawadniać organizm i pić dużo wody, najlepiej niegazowanej. Należy unikać kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, ponieważ sprzyjają odwodnieniu organizmu.

Jak przetrwać upały (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Osoby przyjmujące leki powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić, jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową.

Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe, należy przenieść się w chłodne miejsce.

Powinno się unikać skrajnych temperatur - osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach, nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał - może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.

Przebywając nad wodą, należy pamiętać, że nie wolno do niej gwałtownie wchodzić bezpośrednio po opalaniu. Zanim zaczniemy pływać, trzeba opłukać ciało wodą, do której wchodzimy, i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć. Podróżując, powinnyśmy częściej robić przerwy i odpoczywać w zacienionych miejscach, by złagodzić negatywny wpływ wysokich temperatur na koncentrację.

W upalne dni najlepiej przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm. Alkohol sprzyja odwodnieniu organizmu i w gorące dni należy unikać jego spożywania.

Jakie kremy z filtrem stosowaćtvn24

Dzieci i seniorzy

W upalne dni dzieci powinno ubierać się w lekką, przepuszczającą powietrze, jasną odzież oraz zakładać czapeczkę z daszkiem. Dobrze jest chronić je przed słońcem, używając między innymi parasolki nad wózkiem - nawet wtedy, kiedy stoi w ocienionym miejscu. Najlepiej podawać dziecku letnie, ale nie zimne napoje, w szczególności ziołowe i owocowe herbatki, a także wodę mineralną lub sok. Również kąpiel powinna odbyć się w letniej (nie zimnej) wodzie.

W czasie upałów dziecko nie powinno być noszone w nosidełku, ponieważ może być mu niewygodnie i gorąco. Przed wyjściem na spacer należy zabrać ze sobą nawilżone chusteczki oraz butelkę z napojem. Dziecko trzeba smarować kremami z wysokim filtrem. Kiedy jest najbardziej gorąco, nie należy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz.

Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego powinno się unikać pokarmów z surowych jajek, a także często myć dokładnie ręce.

Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym osoby starsze powinny bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowaniem podczas upałów.

Autor: anw/map / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock