Najnowsze

Jak pogoda wpływa na kolor liści

Najnowsze

Dęby brązowieją, brzozy żółkną...

Już niedługo zacznie się jedna z najpiękniejszych pór roku w Polsce – jesień. Jej nadejściu towarzyszy żółknięcie, czerwienienie i brązowienie liści. Czy wiecie, dlaczego zmieniają barwę?

Liście opadają, aby drzewo mogło obronić się przed nastającym chłodem. Zanim jednak gałęzie staną się całkiem gołe, liście najpierw zmieniają swoją barwę. Najczęściej przybierają kolor żółty, brązowy i czerwony.

Pod koniec września, kiedy wieczory i ranki robią się zimne, pomiędzy gałęzią drzewa a łodygą liścia tworzy się warstwa komórek (tzw. warstwa opadania), która odcina powoli dopływ składników odżywczych do liścia.

Chlorofil powoduje zielenienie się liści

Pozbawiony "jedzenia" liść nie jest w stanie odbudować w sobie chlorofilu, który w organizmach fotosyntezujących odpowiedzialny jest za zieloną barwę. Wodę, składniki mineralne oraz chlorofil pochłania w całości pień drzewa.

W liściach pojawiają się inne barwniki, które w czasie ciepłych pór roku (wiosna, lato) są wyciszone, np. ksantofile (barwnik żółty) czy karotenoidy (barwnik pomarańczowy). Antocyjany zaś, czyli barwnik czerwony produkowany jest z cukrów, które zostały uwięzione w liściach. Różne gatunki drzew przybierają inny kolor, na przykład: dęby brązowieją, brzozy żółkną, a klony czerwienieją lub żółkną.

Warunki idealne dla kolorowych liści

Chłodne powietrze, szczególnie w nocy, oraz dużo słońca w czasie dnia przyspieszają proces tworzenia w liściach czerwonych i fioletowych barwników. Bardzo niskie temperatury, wręcz mróz, szybko kończy proces zmiany koloru liści i przyspiesza ich opadanie. Podobnie działanie ma susza w okresie wzrostu drzew.

Idealne warunki do barwienia się liści to słoneczna jesień z ciepłymi dniami i chłodnymi, ale nie mroźnymi nocami.

Autor: usa//ms / Źródło: accuweather.com, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości