Najnowsze

Jak od cyrkla. Zielone kręgi na środku pustyni

Najnowsze

NASAPola uprawne w Arabii Saudyjskiej

Skąd wzięły się duże, zielone okręgi na środku pustyni w Arabii Saudyjskiej? Teorie spiskowe powracają wraz z kolejnymi publikowanymi zdjęciami satelitarnymi. Tymczasem wytłumaczenie jest dość proste.

Kręgi widać doskonale na zdjęciach satelitarnych NASA.

Są to pola ze zbożem, warzywami i owocami. W Arabii Saudyjskiej z powodu skrajnie suchego klimatu warunki do uprawiania roślin są trudne, w niektórych miejscach jest to wręcz niemożliwe.

Rolnicy znaleźli jednak sposób i dzięki sieci kanałów irygacyjnych doprowadzają wodę do roślin. Stąd też wziął się symetryczny kształt pól, który niektórych zadziwia.

Uprawa warzyw i owoców na pustyni

Przez ostatnie trzydzieści lat w Arabii Saudyjskiej prowadzono badania nad zasobem, który jest cenniejszy niż ropa naftowa. Inżynierowie i rolnicy wykorzystali rezerwy wody ukryte pod powierzchnią ziemi.

Pozwoliło to na uprawę zbóż, owoców i warzyw na pustyni i częściowe rozwiązanie problemu głodu. Zdjęcia satelitarne przedstawiają etapy rozwoju rolnictwa w okolicy Wadi As - Sirhan. Zdjęcia zostały zrobione w latach 1987, 1991, 2000 i 2012 przez sensory satelitów Landsata 4, 5 i 7 generacji.

Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej w 1987 r.NASA
Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej w 1991 r.NASA
Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej w 2000 r.NASA
Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej w 2012 r.

Jak analizować stan roślin na zdjęciach satelitarnych?

Detektory Landsata wysyłają sygnał, który odbija się od powierzchni Ziemi. W zależności od zakresu promieniowania, można odróżnić stan roślinności. Młoda roślinność na zdjęciach jest jasnozielona, natomiast sucha ma kolor rdzawy. Całkowicie suche powierzchnie (przeważnie pustynia) są różowe i żółte.

Spragnione rośliny, które rosną na pustyni, są nawadniane przez wodę, która pochodzi z ostatniej epoki lodowcowej (około 20 tys. lat temu). Woda ta wypełnia warstwy wodonośne, które znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi.

Do podziemnego źródła wody można dostać się przez wiercenia studni w skałach osadowych. Wiercenia te dochodzą nawet kilometr wgłąb piaszczystego terenu. Naukowcy szacują, że zapasy wody mieszczą się w granicach od 252 do 870 kilometrów sześciennych. Hydrologowie uważają, że należy pompować je oszczędnie, bo zapasy mogą wyczerpać się w ciągu 50 lat.

Cenna woda

Średnia wielkość opadów na terenie Arabii Saudyjskiej wynosi tylko od 100 do 200 milimetrów rocznie. Zwykle nie wystarcza to na zasilenie podziemnych warstw wodonośnych. Sprawia to, że woda gruntowa jest źródłem nieodnawialnym.

Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa objętość wody wykorzystywanej w rolnictwie na pustyni wzrosła ponad trzykrotnie. W ciągu 26 lat zużycie wzrosło z sześciu kilometrów sześciennych w 1980 r. do około 21 kilometrów sześciennych w 2006 r.

Autor: wd/ja / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA