Najnowsze

Jak brzmi temperatura, wilgotność i słońce?

Najnowsze

To urządzenie przenośne

Co słychać, kiedy słychać pogodę? Wielu odpowie, że świst wiatru czy stukot kropli deszczu na parapecie. Poza samymi dźwiękami natury, ludzie podejmują próby muzycznego opisu zjawisk pogody. Czego przed 300 laty próbował Vivaldi, dzisiaj robi odpowiednio zaprogramowany komputer, podłączony do stacji meteorologicznej.

Brytyjczycy James Bulley i Daniel Jones zajmują się przekładaniem pogody na muzykę. To autorzy Variable 4, instalacji, która dzięki podłączeniu do stacji pogodowej, jest wyczulona na zjawiska atmosferyczne. Dzięki temu, przy zastosowaniu specjalnie napisanego algorytmu, na dźwięki przekłada prędkość wiatru, ciśnienie czy indeks promieniowania UV.

Pogoda sama komponuje

Za pomocą zarejestrowanych danych o aktualnych warunkach atmosferycznych, Variable 4 tworzy melodie. Są one oparte na 24 dźwiękach pochodzących ze skal durowej i molowej.

- Nagrywaliśmy je przy pomocy orkiestry symfonicznej - mówi Daniel Jones, kompozytor i inżynier. - Jednak to pogoda sama wybiera, jakimi dźwiękami się posługuje - podkreśla.

Pogody da się posłuchać wszędzie

Variable 4 to urządzenie przenośne, można zamontować je w dowolnym miejscu. Muzyka, którą na żywo komponuje sama pogoda, jest dostępna dla słuchaczy przez całą dobę.

Koniecznie posłuchajcie pogody i sprawdźcie, jak działa Variable 4.

Variable 4: A composition for weather systems from Variable 4 on Vimeo.

Autor: map//ŁUD / Źródło: bbc.co.uk, variable4.org.uk

Pozostałe wiadomości