Najnowsze

Jak bezpiecznie przetrwać upał

Najnowsze

Jak radzić sobie z upałem? Tropikalne rady Jacka Pałkiewicza
tvn24Jak radzić sobie z upałem? Tropikalne rady Jacka Pałkiewicza

Nad Polskę nadciąga fala upałów. Przedstawiamy zasady, jakich należy się trzymać, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 st. C.

Tym, co niezbędne podczas upału, jest woda mineralna. Nasz organizm powinien przyjąć 3-4 litry płynów dziennie. Eksperci radzą, żeby wodę pić często i w małych ilościach.

Godne uwagi są także napoje... gorące. Lekka herbata lub kawa sprawia, że organizm nie przeżywa szoku termicznego.

Podczas upałów powinniśmy natomiast zrezygnować z picia alkoholu.

Postaw na owoce i warzywa

Posiłki w upalne dni powinny być chłodne, posolone i lekkostrawne. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy sięgnąć po arbuza czy kostkę czekolady, powinniśmy zjeść owoc. Dostarczy on nam wody, a cukry w nim zawarte zamienią się w energię potrzebną do funkcjonowania. Zalecane jest także jedzenie warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, sałaty, ogórki i marchew).

Ubieraj się stosownie

Podczas upału zaleca się branie częstych i chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało. Eksperci polecają noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań, a także wygodnego i przewiewnego obuwia.

Zdecydowanie powinniśmy unikać ciemnych barw, ponieważ szybciej się nagrzewają, a przez to nam jest jeszcze goręcej. Pamiętajmy, że należy chronić głowę i kark, które w szczególny sposób są narażone na promieniowanie słoneczne.

Noś okulary

Okulary z filtrem UV ochronią nasze oczy przed wysuszeniem spojówek, a także przed uszkodzeniem tarczy nerwu wzrokowego.

Koniecznie krem z filtrem

Gdy na dworze skwar, nie powinniśmy przebywać na świeżym powietrzu między godziną 10 a 16. Jednak jeśli już musimy wyjść, na odkryte części ciała nałóżmy krem z filtrem. Im większa moc filtra, tym zapewnia on nam większą ochronę. W miastach wystarczającym powinien być filtr o mocy 20-30.

Szukaj cienia

Na dworze przede wszystkim powinniśmy szukać miejsc zacienionych. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko udaru.

Unikaj sportu

W upalne dni powinniśmy zrezygnować z wysiłku fizycznego, ponieważ wtedy nadmiernie się pocimy, tracąc nie tylko wodę, lecz także cenne sole mineralne.

Osoby pracujące na zewnątrz muszą się chłodzić i częściej robić przerwy.

Wietrz samochód

Zanim wsiądziesz do nagrzanego samochodu, najpierw otwórz drzwi i przewietrz jego wnętrze. Skrajnie nieodpowiedzialne jest zostawianie dzieci i zwierząt w samochodach.

Pokoje z klimatyzacją

Gdy na dworze temperatura powietrza przekracza 30 st. C, powinniśmy spędzać czas w domu, najlepiej w chłodnym miejscu. Specjaliści radzą, żeby temperatura powietrza w pomieszczeniach nie przekraczała za dnia 32 st. C, a w nocy - 24 st. C w nocy.

Autor: AD/map / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, Główny Inspektorat Sanitarny

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości