Najnowsze

Jajeczne obżarstwo już za chwilę. Czy może nam zaszkodzić?

Najnowsze

Wielkanoc coraz bliżej.

Zbliża się Wielkanoc - w wielu polskich domach na świątecznym stole pojawią się więc jaja i majonez. O ile ten drugi nie ma zbyt dobrej sławy wśród miłośników zdrowego jedzenia, tak jaja są jednym z bardziej pożywnych produktów. Dowiedz się o ich wszystkich zdrowotnych zaletach.

Jajko zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jedno, ugotowane na twardo, dostarcza nam średnio 77 kalorii, w tym 6 gramów białka i 5 gramów zdrowych tłuszczów. Są one bogate m.in. w witaminy takie jak:

- witamina A: 6 procent dziennego zapotrzebowania - folinian: 5 proc. dziennego zapotrzebowania - witamina B5: 7 proc. dziennego zapotrzebowania - witamina B12: 9 proc. dziennego zapotrzebowania - witamina B2: 15 proc. dziennego zapotrzebowania - fosfor: 9 proc. dziennego zapotrzebowania - selen: 22 proc. dziennego zapotrzebowania Jaja dostarczają również witamin D, E, K, B6, wapnia i cynku.

Zobacz w jaki sposób można przygotować oryginalne śniadanie, także z jajek.

A co z cholesterolem?

Szczypta smaku. Odcinek 1
Szczypta smaku. Odcinek 1TVN Meteo Active

Jaj obawiają się osoby z podwyższonym cholesterolem. Czy słusznie? Jedno jajko zawiera ok 221 mg tego związku chemicznego, co stanowi ponad połowę zalecanego dziennego spożycia. Jednak należy pamiętać, że cholesterol w diecie niekoniecznie zwiększa jego poziom we krwi, a jedzenie jaj może być idealnym sposobem aby zwiększyć poziom dobrego cholesterolu (HDL), który zmniejsza zagrożenie występowania chorób serca, czy udaru mózgu.

Nasza wątroba każdego dnia wytwarza duże ilości cholesterolu. Kiedy jemy więcej jaj, ilość wytwarzanego przez nią cholesterolu po prostu się zmniejsza. Reakcje na jedzenie jaj są oczywiście różne. Nie powinny z nimi przesadzać chorujący na hipercholesterolemię oraz osoby spożywające dużo produktów mięsnych.

Dietetycy uznają, że możemy bezpiecznie zjeść od 2 do 6 jaj w tygodniu. Nic nam się nie stanie, jeżeli okazjonalnie zjemy ich więcej.

Cholina - ważny środek odżywczy

Jaja składają się z choliny, związku chemicznego, którego większość ludzi nie otrzymuje w wystarczających ilościach. Cholina jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania i budowy każdej komórki naszego ciała. Jaja są jej doskonałym źródłem.

Korzyści dla oczu

Żółtka jaj bogate są w luteinę oraz zeaksantynę, które posiadają właściwości przeciwutleniające. To barwniki, które mają tendencję do gromadzenia się w siatkówce oka, chroniąc je przed promieniowaniem UV.

Spożywanie odpowiednich ilości tych składników odżywczych może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnień plamki żółtej.

Idealne jeśli się odchudzasz

Jaja stanowią też idealne źródło białka. Oznacza to, że w odpowiednich ilościach pomogą zwiększyć masę mięśniową lub schudnąć - mają mało kalorii i zapewniają uczucie sytości.

O jajkach nie zapomnijmy także w naszym wielkanocnym koszyczku.

Ks. Bogdan Bartołd o symbolice koszyczka wielkanocnego
Ks. Bogdan Bartołd o symbolice koszyczka wielkanocnego

Autor: agr/tm / Źródło: authoritynutrition.com

Pozostałe wiadomości