Najnowsze

Istnieje obawa, że nad Japonię napłynie "radioaktywny wiatr"

Najnowsze

Katastrofa na poligonie nuklearnym w Korei Północnej
tvn24Katastrofa na poligonie nuklearnym w Korei Północnej

Zdaniem amerykańskich meteorologów nad północną Japonię w weekend może dotrzeć skażone substancjami promieniotwórczymi powietrze. Zagrożona jest wyspa Hokkaido oraz północ Honsiu.

Jak podała japońska telewizja Asahi, około 10 września na północnokoreańskim poligonie nuklearnym Punggye-ri doszło do wypadku. Jak zaznaczono, na skutek próby jądrowej przeprowadzonej około tygodnia wcześniej zawalił się tunel wydrążony specjalnie do przeprowadzania tego typu testów. W wyniku zdarzenia miało zginąć około 200 osób, mogło też dojść do wycieku substancji promieniotwórczych. Korea Północna nie potwierdza tych informacji, ale eksperci z Korei Południowej są zdania, że o zawaleniu się tunelu świadczą zarejestrowane trzy kolejne wstrząsy sejsmiczne, mające być następstwem eksplozji. Te silne drgania ziemi zanotowały także japońskie, amerykańskie i polskie stacje sejsmiczne.

WIĘCEJ O DZIAŁANIACH KOREI PÓŁNOCNEJ DOWIESZ SIĘ Z RAPORTU TVN24

Z kolei na temat tego, co może dziać się z substancjami promieniotwórczymi, zdanie mają amerykańscy meteorolodzy. W ich opinii wzmagający się wiatr z północnego zachodu może przenieść je nad północną Japonię.

Inne warunki atmosferyczne

Badania przeprowadzone przez AccuWeather wskazują na to, że ostatnie próby jądrowe zostały przeprowadzane przy słabym wietrze.

- Można spekulować, że Korea Północna przeprowadzała te testy celowo podczas dni, kiedy wiatr był słaby. W rezultacie ewentualny wyciek substancji promieniotwórczych pozostałby w jej granicach - mówi doktor Joel N. Myers, prezes AccuWeather.

Jak dodaje, Korea Północna mogła przewidzieć konsekwencje wybuchu przy takich właśnie warunkach atmosferycznych.

- Gdy w ciągu najbliższych kilku dni siła wiatru północno-zachodniego wzrośnie, istnieje taka możliwość, że substancje promieniotwórcze, które wydostały się z poligonu, mogą zostać rozproszone nad Morzem Japońskim, a nawet nad wyspami Japonii - spekuluje.

Zagrożona jest wyspa Hokkaido oraz północna część Honsiu. Istnieje również prawdopodobieństwo, że promieniowanie objęłoby swoim zasięgiem także tereny położone bardziej na południe jeszcze w ten weekend.

Autor: ao/map / Źródło: AccuWeather, TVN24, thesun.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Pozostałe wiadomości