Najnowsze

ISS po raz stutysięczny okrążyła Błękitną Planetę

Najnowsze

NASAISS w poniedziałek 16 maja wykonała stutysięczne okrążenie Ziemi

W poniedziałek Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która na orbicie znajduje się od ponad 18 lat, wykonała stutysięczne okrążenie Ziemi.

W ciągu 100 tys. okrążeń Ziemi stacja pokonała w sumie dystans 4,254 mld kilometrów. To niewiele mniej, niż odległość między Ziemią a Neptunem.

Jubileuszowe okrążenie trwało od godz. 6.35 do godz. 8.10 rano (czasu polskiego), o czym poinformowała rosyjska kontrola lotu.

Od modułu do kompleksu

Budowę ISS zainicjowało wyniesienie 20 listopada 1998 roku na orbitę wokółziemską zbudowanego w Rosji modułu mieszkalno-badawczego Zaria. Projekt sfinansowały Stany Zjednoczone. Konstrukcję na orbitę wyniesiono za pomocą rosyjskiej rakiety Proton.

6 grudnia tego samego roku do Zarii przymocowano przywieziony przez amerykański wahadłowiec moduł łącznikowy Unity. Dzięki trwającej do 2011 roku dalszej rozbudowie, ISS powiększono do obecnych rozmiarów (88 na 108 metrów). Budowa i dotychczasowa eksploatacja ważącej obecnie ponad 450 ton stacji kosztowała w sumie 100 mld dolarów. Większość wydatków pokryły pieniądze z budżetu Stanów Zjednoczonych.

Setki gości i turyści

Nieprzerwany pobyt kolejnych załóg na ISS trwa od listopada 2000 roku. Na pokładzie stacji gościło dotąd łącznie 221 osób z 18 państw, w tym 7 komercyjnych turystów kosmicznych. Obecną, sześcioosobową obsadę ISS, tworzą Amerykanie Timothy Kopra i Jeff Williams, Brytyjczyk Tim Peake oraz Rosjanie Jurij Malenczenko, Aleksiej Owczynin i Oleg Skripoczka.

Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA

Autor: msb/jap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości