Najnowsze

Isis skreślona z listy huraganów. Nazwa była zbyt kontrowersyjna

Najnowsze

Huragan Iselle widziany z kosmosu (NASA)
NASAHuragan Iselle widziany z kosmosu (NASA)

Isis i Odile wykreślono z listy nazw huraganów. Taką decyzję podjęła Komisja Światowej Organizacji Metrologicznej. Nazwę Odile usunięto w związku z katastrofalnym huraganem, który uderzył w Meksyk w 2014 roku. Natomiast Isis odwołano ze względów politycznych.

W przypadku, gdy bilans jakiegoś cyklonu okazuje się naprawdę katastrofalny, władze najbardziej poszkodowanego przez żywioł kraju mogą zwrócić się do Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) o wycofanie jego imienia.

Jednak nie może pozostawać puste miejsce. Dlatego zjawisku trzeba nadać nową nazwę, która zaczyna się na tę samą literę, co poprzednia.

Śmiercionośny Odile

Na wniosek władz Meksyku Komitet WMO odstąpił od dalszego używania nazwy Odile. W 2014 roku huragan o tej nazwie uderzył w Meksyk, wchodząc na ląd Półwyspu Kalifornijskiego. Żywioł pozbawił życia 11 osób, a szkody jakie wyrządził, oszacowano na 1,2 mld dolarów.

Odile zastąpi Odalys. Nazwa po raz pierwszy będzie mogła zostać użyta dopiero w 2020 roku.

Polityczne korzenie Isis

Światowa Organizacja Meteorologiczna postanowiła usunąć również imię Isis ze względów politycznych. Isis jest bowiem nazwą Państwa Islamskiego, które jest organizacją terrorystyczną oraz samozwańczym kalifatem (islamski ustrój polityczny) ogłoszonym w 2014 roku na terytorium państwa Iraku i Syrii. ONZ oskarżyła grupę bojowników o zbrodnie wojenne i brutalne działania przeciwko cywilom.

Clare Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej powiedziała, że imię Isis (Izyda), dotychczas widniało na liście z uwagi na jego symbolikę powiązaną z Egiptem. Imię to nosiła starożytna bogini płodności i opiekunka rodzin. Imię Isis zamieniono na nazwę Ivette. Tak samo jak w przypadku Odile, tak i Isis były na liście huraganów dla północnego Pacyfiku. Z racji, że imiona powtarzają się co sześć lat, z huraganem o nazwie Ivette mamy okazję spotkać się dopiero w 2016 roku.

24 imiona rocznie, co sześć lat

Światowa Organizacja Meteorologiczna stworzyła dwie główne listy, które używane są do oznaczania huraganów. Jednak dla północnego Pacyfiku, a druga dla północnego Atlantyku. Składa się na nie po sześć zbiorów 24 alfabetycznie ułożonych wybranych imion obu płci. Istnieją także inne listy, które oznaczają m.in. huragany w rejonie zachodniego północnego Pacyfiku, Filipin oraz Australii. Wyglądają one inaczej niż dwa główne wykazy.

Autor: AD/kt / Źródło: washingtonpost.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości