Najnowsze

Irene pędzi na Nowy Jork

Najnowsze

Irene dociera do USA

Stany Zjednoczone drżą przed nadejściem Irene. Pierwszy tegoroczny huragan na Atlantyku dotarł już do Karoliny Północnej i idzie dalej. Dotrzeć ma do Nowego Jorku i stanów Nowej Anglii, które nie widziały huraganu od dwóch dekad. Śledź drogę Irene razem z nami!

Droga Irene do 26 sierpnia (NOAA)
Droga Irene do 26 sierpnia (NOAA)

Ostatnia prognoza:

Zgodnie z ostatnimi prognozami meteorologów z NHC Irene wkroczyła na ląd. Dotarła już do wybrzeży Północnej Karoliny, ale poza zerwanymi dachami i wyrwanymi drzewami nie zagroziła życiu mieszkańców. Centrum ostrzega też, że poziom wody może podnieść się od sześciu do 11 stóp.

Irene w nocy minimalnie osłabła, jest huraganem 2 kategorii w pięciostopniowej skali Saffir-Simpsona. Dalej jednak wieje z prędkością około 140 - 160 km/h i zmierza na północ.

W ciągu soboty ma się przesuwać dalej na północ, przez stany Wirginia, Maryland i Delaware, miasto Waszyngton, stan New Jersey, miasto Nowy Jork, do stanów Nowej Anglii - Connecticut, Massachussets, New Hampshire, Maine - w którym znaleźć ma się o godzinie 8 rano w niedzielę. Powyższa prognoza dotyczy przesuwania się oka cyklonu. Skutki działania Irene odczuwane mogą być w promieniu wieluset kilometrów. Dodatkowo obecność huraganu wpływa na warunki pogodowe w miejscach, obok których przechodzi. M.in. w Płn. Karolinie może wywołać powódź.

Narodziny Irene:

15 sierpnia 2011 r.

Fala ciepłego powietrza nasuwa się z Afryki na Ocean Atlantycki.

20 sierpnia

W okolicach Małych Antyli prąd powietrza przekształca się w tropikalny sztorm o imieniu Irene - po potwierdzeniu zjawiska przez NHC (amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów). Znajduje się wtedy 305 km na wschód od Republiki Dominikany.

21 sierpnia

Irene wzmacnia się na Morzu Karaibskim. Mija Wyspy Dziewicze i kieruje się w stronę Portoryko. Tam ponownie nabiera siły.

NHC podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu jej jako huraganu pierwszej kategorii - pierwszego w tym roku na Atlantyku.

22 sierpnia

Irene na chwilę słabnie. Dociera do wybrzeży Puerto Rico i napływa nad Republikę Dominikany.

Na północy Dominikany silne wiatry i wywołane przez nie wysokie fale zmuszają do ewakuacji ponad 1000 mieszkańców. Wiatry Irene osiągają prędkość do 160 km/h.

Wieczorem huragan zdecydowanie się wzmacnia. Meteorolodzy kwalifikują go do drugiej kategorii.

23 sierpnia

Irene przesuwa się dalej na zachód, na północ od wybrzeży Kuby.

I słabnie. Wieczorem zostaje zdegradowana do huraganu pierwszej kategorii.

24 sierpnia

Po chwilowym osłabieniu, Irene gwałtownie rośnie na sile.

O godzinie 6 czasu uniwersalnego (7 rano czasu polskiego) zostaje ponownie uznana za huragan drugiej kategorii.

W sześć godzin później, o 12 czasu uniwersalnego, meteorolodzy z NHC ponownie kwalifikują Irene - teraz już jako huragan trzeciej kategorii.

25 sierpnia

Irene posuwa się dalej na północ. Dociera nad Bahamy i wyrządza szkody na dwóch wyspach na południu. Na Acklins i Crooked Island niszczy co najmniej dwie osady, 90 procent domó dewastuje lub poważnie niszczy. Nie ma na szczęście informacji o ofiarach.

Huragan przesuwa się dalej na północ. Porusza się teraz wzdłuż wybrzeży Florydy, a jego najdalej odsunięte od oka wiatru już dotykają lądu.

26 sierpnia

Oko huraganu znajduje się już na wysokości Orlando na Florydzie. Wiatry Irene sięgają już Południowej Karoliny.

27 sierpnia

Po nieznacznym osłabnięciu, huragan wchodzi na amerykański ląd. Wieje z prędkością 160 km/h i zmierza dalej na północ. W nocy z soboty na niedzielę amerykańskiego czasu Irene spodziewana jest w największym amerykańskim mieście - Nowym Jorku.

Narodziny Irene na Atlantyku / NOAA
Narodziny Irene na Atlantyku / NOAA

SKALA CYKLONÓW

Skala Saffira-Simpsona została opracowana pod koniec lat 60 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center, Boba Simpsona. Ma ona ułatwić klasyfikację według intensywności wiatrów ciągłych powstałych na Oceanie Atlantyckim oraz północnym Pacyfiku. Służy też do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia cyklonu tropikalnego na ląd.

Istnieje pięć kategorii uszeregowanych według rosnącej siły wiatru. Jego prędkość szacuje się na podstawie średniej minutowej, siła huraganu podawana jest dla chwili wejścia na ląd.

Katrina była jedynym huraganem, któremu przyznano 6 kategorię. Przeszła w sierpniu 2005 roku m.in. nad Stanami Zjednoczonymi, powodując śmierć ok. 2 tysięcy ludzi.

Północnoatlantyckie cyklony tropikalne w 2011 roku:

Arlene - 29 czerwca - 1 lipca

Arlene / NASA

Bret - tropikalny sztorm, 17 lipca - 22 lipca

Bret / NASA

Cindy - tropikalny sztorm, 20 lipca - 23 lipca

Cindy / NASA

Don - tropikalny sztorm, 27 lipca - 30 lipca

Don / NASA

Emily - tropikalny sztorm, 1 sierpnia - 7 sierpnia

Emily / NASA

Franklin - tropikalny sztorm, 12 sierpnia - 14 sierpnia

Franklin / NASA

Gert - tropikalny sztorm, 14 sierpnia - 16 sierpnia

Gert / NASA

Harvey - tropikalny sztorm, 19 sierpnia - 22 sierpnia

Harvey / NASA

Autor: //ŁUD, ms / Źródło: NOAA, NASA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości