Najnowsze

Irene już nie jest huraganem. Zdegradowana do sztormu tropikalnego

Najnowsze


Około 11:30 czasu polskiego (5:30 w USA) huragan Irene po raz drugi uderzył w wybrzeże USA. Wszedł nad ląd w okolicach zatoki Little Egg. Do tej pory zabił co najmniej 12 osób i pozbawił prądu ponad 3 miliony ludzi. Kilka godzin później, tuż przed najgroźniejszym uderzeniem w Nowy Jork, został zdegradowany do statusu sztormu tropikalnego przez U.S. Hurricane Center. Wstępne wyliczenia mówią, że Irene przyniosła straty w miliardach dolarów.

Wiatr wieje z prędkością ok. 60 mil na godzinę (96 km/h). W chwili ponownego wejścia na ląd prędkość wiatrów Irene wynosiła ok. 75 mil na godzinę (ok. 120 km/h).

W Nowym Jorku największego naporu wiatru spodziewano się około 8 rano lokalnego czasu. Jednak godzinę później Irene uznano za sztorm tropikalny, ponierważ jego siła zaczęła spadać. Tym samym zagrożenie dla miasta zmalało.

Po przejściu Irene w większość miejsc otwierają się drogi, rusza transport publiczny. Niestety, większość ciągle jest zablokowana przez zawalone drzewa i podtopienia. Powoli uruchamiane są też porty lotnicze. Do tej pory odwołano 11 tysięcy lotów.

Ostrzeżenie przed huraganem ciągle obowiązuje na terenach od Florydy do Cape Cod na północy Stanów Zjednoczonych (stan Massachusetts). Na razie Irene dochodzi do Bostonu.

Wędruje na północ i straszy Słabsza Irene wędruje dalej na północ - mówią meteorologowie z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Następny "przystanek" Irene to Nowa Anglia. Sześć innych stanów też jest postawionych na nogi. Burmistrz Filadelfii Michael Nutter wprowadził stan wyjątkowy. - Podpisałem dokument o wprowadzeniu stanie zagrożenia dla Filadelfii. To pierwszy raz od 1986 roku kiedy stan wyjątkowy został ogłoszony w tym mieście. To oddaje jak poważną sytuację przewidujemy. Podobne alarmy ogłosiliśmy w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Baltimore - powiedział polityk.

Miliardy dolarów

Straty, które przyniosła Irene już liczone są w miliardach dolarów. - Przypuszczam, że straty będziemy mogli liczyć w miliardach, o ile nie w dziesiątkach miliardów dolarów - powiedział Chris Christie, gubernator New Jersey.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE NA NASZEJ STRONIE

Autor: //ms,aq / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości