Intrygujące zachody słońca w USA. Wszystko przez... pożary w Kanadzie

Dym nad Stanami Zjednoczonymi

Zaskakujące zachody słońca można w ostatnich dniach podziwiać w Stanach Zjednoczonych. A wszystko przez pożary lasów w... Kanadzie To stamtąd rozprzestrzenia się dym, który ma ogromny wpływ na to, jak Amerykanie widzą naszą dzienną gwiazdę.

W Kanadzie, od prowincji Manitoba do Terytoriów Północno-Zachodnich, palą się lasy. Północno-zachodni wiatr przyczynia się do rozprzestrzeniania dymu nad takie miejsca, jak dolina rzeki Ohio, Appalachy i region Środkowo Atlantycki w USA.

National Oceanic and Atmospheric Administration (pol. Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery, w skrócie NOAA) poinformowała, że w poniedziałek i wtorek gęsty dym wisiał nad stanami Minnesota oraz Wisconsin.

Przez ten dym słońce nie wygląda tak jak zwykle - wschody i zachody naszej dziennej gwiazdy bywają wściekle czerwone, pomarańczowe i żółte. To dlatego, że dym zalegający w dolnej atmosferze rozprasza i niebieskie, i zielone światło emitowane przez Słońce.

Zdjęcia satelitarne

Terra, jeden z satelitów NASA, wykonał zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Doskonale widać na nich pióropusz gęstego dymu nad Minnesotą, Ontario i Manitobą.

Dymu nad Stanami Zjednoczonymi. Zdjęcie z satelity Terra

Obawy

Największym zmartwieniem naukowców było pogorszenie się jakości powietrza, jednak jak się okazało, dym nie jest wdychany przez ludzi.

Autor: mab/map / Źródło: weather.com

Pozostałe wiadomości