Najnowsze

Inkaskie groby ze szczątkami dzieci odkryto w Peru. "Należały do elity"

Najnowsze


Groby zawierające szczątki dwojga dzieci, które prawdopodobnie należały do inkaskiej elity, zostały odkryte przez grupę archeologów w północnej części Peru.

Szczątki dzieci znaleziono na granicy 500-letniego stanowiska archeologicznego – poinformował w czwartek Jose Escudero, kierownik zespołu, który prowadził wykopaliska. Grobowce zostały odkryte w grudniu w ramach wykopalisk w kompleksie Huaca de las Abejas w regionie Lambayeque. Prace na tym stanowisku archeologicznym rozpoczęły się w 2017 roku.

- Znaleźliśmy pochówki dwójki dzieci. Szczątki odkryto pod warstwą osadów, która została odsłonięta po deszczu. Uważamy, że mają około 500 lat i pochodzą z czasów Inków – powiedział Agencji Reutera Jose Escudero.

Imperium Inków

Archeolog dodał, że znaleziono też szczątki udomowionych przez Inków zwierząt – lamy i wielbłąda, które zapewniały im mięso i wełnę, wraz z ceramicznymi naczyniami znanymi z tego, że były używane przez inkaską elitę.

- Sposób, w jaki te osoby zostały pochowane, pokazuje, że były ważne. Odkopane szczątki należą do przedstawicieli wyższej lub średniej klasy, elity Inków – wyjaśnił Escudero.

W Peru odkryto setki stanowisk archeologicznych z pozostałościami imperium Inków. Rządzili oni od XII do XVI wieku w południowej części kontynentu od południowego Ekwadoru i Kolumbii do centralnego Chile.

Autor: anw//rzw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości