Ingenuity wzbił się w powietrze drugi raz. Na dłużej i wyżej

[object Object]
Dron Ingenuity w trakcie swojego drugiego lotuNASA/JPL-Caltech
wideo 2/20

Dron Ingenuity z powodzeniem odbył swój drugi lot na Marsie - poinformowała NASA i pokazała jego fragment na nagraniu zarejestrowanym przez łazik Perseverance. Maszyna znalazła się na wysokości o dwa metry większej niż poprzednio.

Dron Ingenuity to pierwszy statek powietrzny z napędem wysłany przez ludzkość na inną planetę niż Ziemia. Swój drugi lot, trwający 51,9 sekundy, odbył 22 kwietnia. Wzbił się na wysokość pięciu metrów.

Tak jak poprzednio, dane z lotu dotarły na Ziemię kilka godzin później. NASA przekazała, że operacja spełniła jej oczekiwania. Łazik Perseverance, w którego wnętrzu wcześniej przebywał Ingenuity, swoimi kamerami zarejestrował moment, w którym dron unosił się w powietrzu.

Pierwszy lot, podczas którego maszyna wzniosła się na wysokość trzech metrów, miał miejsce 19 kwietnia. Trwał około 40 sekund.

Wymagająca atmosfera

Dron Ingenuity jest pozbawiony instrumentów badawczych. Jego pojawienie się na powierzchni Marsa ma dowieść przede wszystkim, czy taki typ technologii i badań z powietrza jest możliwy w trudnych warunkach marsjańskiej atmosfery.

Gęstość atmosfery Czerwonej Planety wynosi mniej niż procent gęstości atmosfery Ziemi, co wymaga znacznie większej prędkości obrotu śmigieł – około 2500 obrotów na minutę.

Dron Ingenuity w trakcie swojego drugiego lotu
Dron Ingenuity w trakcie swojego drugiego lotuNASA/JPL-Caltech

Autor: ps / Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Pozostałe wiadomości