Najnowsze

Indonezja: wulkan Lokon grozi erupcją

Najnowsze

Wulkan Lokon

Najwyższy stan zagrożenia erupcją wulkanu Lokon na północy wyspy Celebes ogłosiły w nocy z niedzieli na poniedziałek władze Indonezji. Zarządzono ewakuację kilkuset mieszkańców z terenów znajdujących się w promieniu 3,5 km od wulkanu.

- Od 9 lipca obserwowaliśmy zwiększoną aktywność wulkanu. Podczas weekendu wyrzucał w powietrze popioły na wysokość 500 m - powiedział w poniedziałek wulkanolog rządu indonezyjskiego Kristianto.

Jak poinformował agencję AP szef zarządzania kryzysowego, Sutopo Purwo Nugroho, turystom i mieszkańcom wyspy zalecono wstrzymanie się od wycieczek górskich w okolice masywu.

Aktywny pierścień ognia

Na terenach zagrożonych erupcją żyje 30 tys. osób. Wulkan o wysokości 1580 m znajduje się w odległości 20 km od głównego miasta regionu, Manado. Lokon jest jednym ze 129 aktywnych wulkanów w Indonezji. Znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, wyjątkowo aktywnym sejsmicznie regionie Oceanu Spokojnego.

Ostatnia większa erupcja wulkanu Lokon miała miejsce w 1991 r. W jej wyniku zginął szwajcarski turysta, a tysiące osób ewakuowano. Z kolei Soputan, inny wulkan na północy Celebes, obudził się 3 lipca, wyrzucając w powietrze obłoki popiołu na wysokość 5 tys. metrów.

Autor: mm/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości