Najnowsze

"Imperium połamanych skał". Zagadka lokalizacji Machu Picchu rozwiązana

Najnowsze

Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków
tvnmeteo.plMachu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków

Przyczyna lokalizacji miasta Machu Picchu od dawna frapowała naukowców. Według najnowszych badań rozwiązanie zagadki leży głęboko pod powierzchnią ziemi - na poziomie płyt tektonicznych.

Machu Picchu jest równie piękne, co trudne do zdobycia. Położone na wysokości około 2400 metrów nad poziomem morza w peruwiańskich Andach, otoczone z trzech stron stromymi zboczami, w okolicy rzeki Urubamba - od dekad frapowało naukowców. Przez długie lata zastanawiali się, dlaczego Inkowie wybrali właśnie taką lokalizację miasta.

Teraz doszukali się pierwszej poszlaki, a wyniki swojej analizy zaprezentowali na dorocznym spotkaniu Geological Society of America.

Wniknąć wgłąb

Okazuje się, że sekret może tkwić głęboko pod zabytkowym sanktuarium - na poziomie litosfery, gdzie znajdują się płyty tektoniczne. Konkretnie chodzi o ich uskoki, czyli struktury tektoniczne powstałe wskutek pęknięcia mas skalnych i ich przemieszczenia. Dzięki nim przez miliony lat na powierzchni ziemi nagromadziły się duże ilości kamienia, które posłużyły Inkom za materiały budowlane.

Niektóre z kamieni składających się na budowle Machu Picchu są ze sobą tak szczelnie połączone, nawet bez zaprawy, że nie widać żadnych przerw w poszczególnych elementach.

- Lokalizacja Machu Picchu nie jest przypadkiem - twierdzi geolog Rualdo Menegat z uniwersytetu stanowego brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul. - Nie byłoby możliwe zbudowanie takiego miasta w wysokich górach, gdyby nie podłoże.

"Imperium połamanych skał"

Łącząc dane pochodzące ze zdjęć satelitarnych i pomiarów terenowych Menegat i jego koledzy zaznaczyli na mapie pęknięcia pod miastem Inków. Niektóre ze zidentyfikowanych przez badaczy uskoków rozciągają się na długości do 175 kilometrów.

Naukowcy twierdzą, że na mapie można narysować znak X wyznaczający miejsce spotkania uskoków. W nim stykają się uskoki biegnące na cztery strony: północny wschód, południowy zachód, północny zachód i południowy wschód. Jak dodają specjaliści, inne miasta Inków, w tym Ollantaytambo, Pisac i Cusco, znajdują się na podobnych skrzyżowaniach.

- Machu Picchu wyraźnie pokazuje nam, że cywilizacja Inków była imperium połamanych skał - powiedział Menegat.

Według badaczy nawet budynki i schody w mieście w pewnym stopniu odzwierciedlają uskoki pod nimi.

- Układ wyraźnie odzwierciedla matrycę pęknięć leżącą u podstaw tego miejsca - mówi Menegat.

Mistrzowie budownictwa

Inkowie zbudowali tu miasto nie tylko dlatego, że mieli zapewniony zasób materiałów budowlanych na grzbiecie górskim. Dzięki uskokom i kamieniom powstała tam naturalna kanalizacja, którą odprowadzała wody deszczowe. To też jeden z powodów, dla których Machu Picchu jest do dziś tak dobrze zachowane i przyciąga rocznie ponad 1,5 miliona turystów.

Autor: kw / Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Diego Delso/ Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Pozostałe wiadomości