Najnowsze

"IMGW zabroniło rozpowszechniać swoje dane". W sieci zawrzało

Najnowsze

Mapa Europy z danymi radarowymi

Co dalej z danymi zbieranymi przez IMGW? Wśród internautów zagrzmiało, gdy się okazało, że instytucja współfinansowana ze środków publicznych blokuje innym serwisom dostęp do danych radarowych.

"Z powodu problemów z polskim Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, 25 czerwca 2013 roku przestajemy publikować obrazy radarowe znad Polski. Kiedy tylko znajdziemy inne źródło, oczywiście Was o tym poinformujemy" - napisało radareu.cz na facebookowej stronie Aplikace RadarEu.

W Internecie zawrzało

"IMGW znowu utrudnia dostęp do radarów. Nad Polską przechodzą potężne ulewy, które powodują podtopienia w wielu miastach, tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) grozi sądem niekomercyjnemu serwisowi, który pomaga setkom tysięcy ludzi śledzić strefy opadów i przygotowywać się na nadejście żywiołu" - napisał na naszym forum internauta WWW. To nie jedyny głos oburzenia w internecie w tej sprawie.

POLSKA PO WTORKOWYCH NAWAŁNICACH - CZYTAJ

Gdy śledzący aktualną sytuację pogodową zauważyli, że serwisowi radareu.cz IMGW nie pozwoliło korzystać ze swoich danych, w Internecie, a zwłaszcza na fanpage'u IMGW na Facebooku, zawrzało. "Przecież jesteście państwowym instytutem, a nie prywatną firmą i to my podatnicy was utrzymujemy. Więc skoro to my was utrzymujemy to dane z radaru powinny być ogólnie dostępne czy wam się to podoba czy nie" - argumentował Krzysztof Krasowski.

"Utrzymujecie się jako państwowa instytucja z podatków społeczeństwa a zachowujecie się jak jakaś pazerna prywatna firma! To Państwo finansowało system radarowy więc udostępnianie często aktualizowanych danych powinno być waszym obowiązkiem! - pisał Paul Warsaw.

Dane udostępniano do odwołania

Nie od zawsze IMGW powszechnie udostępniał swoje dane radarowe na bieżąco - do sierpnia 2012 roku dostęp do nich mieli tylko naukowcy z IMGW, a także ci, którzy wnieśli stosowną opłatę. Pomimo licznych skarg, IMGW przez lata pozostawało przy swojej decyzji.

W sierpniu 2012 roku, kiedy to udostępniono dane, IMGW oświadczyło: "W związku z pojawiającymi się informacjami jakoby IMGW-PIB nie udostępniał bezpłatnie społeczeństwu danych radarowych uprzejmie informujemy, że bieżące dane radarowe są i będą umieszczane na stronie internetowej oraz w aplikacjach mobilnych bezpłatnie do celów niekomercyjnych do odwołania".

Autor: map/rs / Źródło: tvnmeteo.pl, uwolnicradary.blog.onet.pl

Pozostałe wiadomości