Najnowsze

IMGW: padł rekord temperatury czerwca w Polsce

Najnowsze

[object Object]
Maciej Dolega mówi o prognozie pogody w kolejnych dniachtvnmeteo.pl
wideo 2/21

Środa zgodnie z zapowiedziami okazała się bardzo gorąca. W niemal całym kraju temperatura maksymalna przekraczała wartość 30 stopni Celsjusza. Ustanowiony został nowy rekord czerwcowej temperatury w Polsce. W Radzyniu w województwie lubuskim około godziny 15.20 zanotowano 38,2 stopnia Celsjusza.

Zwrotnikowe powietrze znad Afryki, które napłynęło do Polski, przyniosło nieznośne upały. W środę odczuliśmy kulminację ciepła.

W Radzyniu w województwie lubuskim około godziny 15.20 zanotowano 38,2 stopnia Celsjusza. Dotychczasowy czerwcowy rekord padł 27 czerwca 1935 roku we Wrocławiu i wynosił 38 st. C.

Spośród 245 stacji pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę w niemal połowie (108 stacji) termometry pokazywały temperaturę przekraczającą 33 st. C. Według danych ze stacji pomiarowych IMGW w środę kolejnymi najgorętszymi miejscami były: Kórnik - 37,5 stopnia Celsjusza, Paproć (37,4 st. C), Poznań (37,2 st. C) i Szamotuły-Bobrówków (37,1 st. C).

Jak wynika z danych zbieranych przez wetteronline.de, w Poznaniu i Zielonej Górze termometry pokazały maksymalnie 38 stopni Celsjusza. Dla Poznania czerwcowy rekord do tej pory wynosił 36,5 stopnia Celsjusza i padł 21 czerwca 2000 roku. Zabrakło jednak do rekordu absolutnego, który dla Poznania wynosi 38,2 st. C i odnotowano go 11 lipca 1959 roku.

Nie wszędzie jednak temperatura maksymalna przekroczyła próg 30 stopni Celsjusza. Były miejsca, gdzie pogoda delikatnie odpuściła: Kasprowy Wierch (21 st. C), Śnieżka (21 st. C), Ustka (28 st. C) i Zakopane (29 st. C).

CZYTAJ TEŻ O ŚRODOWYM REKORDZIE ZAPOTRZEBOWANIA NA PRĄD

Najcieplejsze polskie miasta 26 czerwca (za wetteronline.de)tvnmeteo.pl za wetteronline.de

Rekord gorąca w Prószkowie

38 stopni Celsjusza to nadal za mało, aby pobić rekord temperatury. Gorące masy powietrza wlały się na teren dzisiejszego województwa opolskiego 29 lipca 1921 roku. Tego dnia w Prószkowie koło Opola odnotowano 40,2 st. C.

Taką wartość wskazał termometr na stacji meteorologicznej Królewskiego Zakładu Kształcenia w Zakresie Sadownictwa i Warzywnictwa. Do dziś ten pomiar jest uznawany (przez IMGW) za oficjalny rekord temperatury na ziemiach w obecnych granicach Polski. Prószków, znajdujący się 14 kilometrów od centrum Opola, wtedy (1921 r.) leżał w granicach Niemiec.

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI

Gorąca Europa

Upał doskwiera również mieszkańcom innych europejskich krajów.

Najcieplejsze europejskie miejsca 26 czerwca (za wetteronlinetvnmeteo.pl za wetteronline.de

Autor: sc/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, wetteronline.de, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości