Najnowsze

IMGW ostrzega przed wysokim stanem Bałtyku. Wody są powyżej stanów ostrzegawczych

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 26 grudnia
TVN MeteoPrognoza pogody na sobotę 26 grudnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Wysokie napełnienie Bałtyku spowodowało wzrost poziomu wód powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia pogodowe obowiązują w trzech województwach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Alert drugiego, prawie najwyższego stopnia, ogłoszono w województwie zachodniopomorskim oraz na wybrzeżu woj. pomorskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w części województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Alert drugiego stopnia

Alert drugiego stopnia ogłoszono na obszarze ujściowego odcinka Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego, w woj. zachodniopomorskim. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (527 cm) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Alert będzie obowiązywał od soboty od godz. 23 do poniedziałku 28 grudnia do godz. 9 rano.

W województwie zachodniopomorskim alert drugiego stopnia ogłoszono także na obszarze zachodniego i wschodniego wybrzeża. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (527 cm), na całym wybrzeżu przewidywany jest wzrost poziomów wody: na wybrzeżu zachodnim - do stanów ostrzegawczych oraz na wybrzeżu wschodnim - powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 9 do niedzieli do godz. 16.

W woj. pomorskim na całym wybrzeżu przewidywany jest wzrost poziomów wody: do stanów ostrzegawczych na wybrzeżu zachodnim oraz powyżej stanów ostrzegawczych na wybrzeżu wschodnim. Alert obowiązuje od godz. 9 do niedzieli do godz. 16.

Alert pierwszego stopnia

Żuławy i Zalew Wiślany na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego są także zagrożone przez wysoki stan Bałtyku. IMGW wydało tam ostrzeżenie pierwszego stopnia. Przewidywany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów ostrzegawczych. Alert będzie obowiązywać od godz. 15 do niedzieli do godz. 9.

Co oznaczają ostrzeżenia

Alert drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych - Ha".

Alert pierwszego stopnia wiąże się z tym, że "stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby".

Autor: zupi/map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: IMGW

Pozostałe wiadomości