Najnowsze

IMGW ostrzega przed upałem w 14 województwach

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 17.06
Prognoza pogody na czwartek 17.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla niemal całego kraju wydał alerty przed upałem. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o podstawowych zasadach ostrożności.

"Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa" - zaapelowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzegając o upałach. RCB przypomina, że należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Nie zaleca się wysiłku fizycznego. Powinno się pić dużo niegazowanej wody i unikać alkoholu, który odwadnia organizm. Warto nosić nakrycia głowy oraz lekką i przewiewną odzież, a także stosować kremy z filtrem UV. Trzeba pamiętać także o tym, by zadbać o dzieci i zwierzęta, a także nie zostawiać ich w autach.

W przypadku objawów przegrzania organizmu takich jak przyspieszony oddech, zawroty głowy czy dreszcze trzeba powiadomić pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.

Czytaj także: JAK NIE DAĆ SIĘ FALI UPAŁÓW? O TYCH ZASADACH WARTO PAMIĘTAĆ

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województw:

- lubuskiego, gdzie będą ważne do godziny 19 w poniedziałek;

- opolskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- dolnośląskiego (z wyłączeniem powiatów południowych), gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- zachodniopomorskiego (dla powiatów zachodnich), gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- wielkopolskiego (w powiatach: międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim, kościańskim, leszczyńskim, Leszno, rawickim, gostynińskim, krotoszyńskim), gdzie będą ważne do godz. 19 w poniedziałek;

- mazowieckiego (z wyłączeniem powiatów na wschodzie regionu), gdzie będą ważne od godz. 13 w piątek do godz. 20 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego (w powiatach na krańcach zachodnich regionu), gdzie będą ważne od godz. 13 w piątek do godz. 20 we wtorek;

- pomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne od godz. 12 w piątek do godz. 20 w poniedziałek;

- łódzkiego, gdzie będą ważne od godz. 14 w piątek do godz. 19 we wtorek;

- świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie będą ważne od godz. 12 w piątek do godz. 18 we wtorek.

Według IMGW temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 34 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna w nocy od 16 do 21 st. C.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia

Alerty niższego stopnia wydano dla województw:

- warmińsko-mazurskiego (w powiatach: bartoszyckim, kętrzyńskim, mrągowskim, piskim, szczycieńskim, nidzickim, olsztyńskim, Olsztyn i lidzbarskim);

- podlaskiego (w powiatach kolneńskim, łomżyńskim, Łomża i zambrowskim).

W tych miejscach ostrzeżenia wejdą w życie o godz. 13 w piątek, a stracą ważność o godz. 20 we wtorek. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 do 31 st. C. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 15 do 17 st. C.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pierwsza pomoc: udar cieplny (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: kw,ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości