Najnowsze

IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noc

Warunki panujące we wschodniej strefie brzegowej Bałtyku mogą stwarzać zagrożenie życia. Choć wiatr osłabł w kilku województwach, w wielu miejscach wciąż jest bardzo silny.

W związku z utrzymującym się silnym wiatrem nad Polską, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe. W ciągu dnia obowiązywały dla wielu województw, głównie na północy, zachodzie i południu kraju. Jednak najsilniej wiało w strefie brzegowej, gdzie IMGW ogłosiło trzeci stopień ostrzeżenia. Noc na Bałtyku będzie sztormowa.

Najwyższy stopień zagrożenia

Alert trzeciego stopnia objął strefę brzegową wschodnią. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem z południowego zachodu, skręcającym na zachodni do północno-zachodniego o sile 6 do 7 w skali Beauforta, w porywach do 8 i wzrastający do 7-8 z porywami do 9-10 w skali B. Ostrzeżenie obowiązuje do 7 rano 20 listopada.

Zagrożenie sztormem istnieje także w zachodniej części strefy brzegowej. Południowo-zachodni wiatr osiąga 6-7 st. w skali B, a okresami w porywach do 8-9 st. i może osłabnąć. IMGW dla tego obszaru wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. Obowiązuje ono tylko do północy.

Mocno pada

Na obszarze województw śląskiego i małopolskiego wydano alert pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie umiarkowanych opadów o wysokości od 25 do 35 l/mkw. Najsilniejsze opady wystąpią w nocy.

Alert obowiązuje do 20 listopada godz. 10.

Legenda

Alert trzeciego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności".

Alert drugiego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".

Alert pierwszego stopnia może powodować "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne".

Autor: mar, zupi, ab/mab/rp / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości