Najnowsze

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem oraz wysokim stanem wody

Najnowsze

TVN MeteoPrognoza pogody na poniedziałek

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne pierwszego stopnia dla województw znajdujących się na Wybrzeżu. Prognozowany jest silny wiatr i wystąpienie wysokiego stanu wody.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne. Alert hydrologiczny pierwszego, najniższego stopnia, ogłoszono w województwie zachodniopomorskim i pomorskim, natomiast ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje we wschodniej części Wybrzeża.

Ostrzeżenia hydrologiczne

W zlewni Zalewu Szczecińskiego w województwie zachodniopomorskim oraz w województwie pomorskim wzdłuż Wybrzeża ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują do poniedziałku do godz. 16. Ostrzega się przed wahaniem się poziomu wody w strefie stanów wysokich, lokalnie ostrzegawczych. Poziom wody w Bałtyku w niedzielę wynosił 553 cm.

Alert pierwszego stopnia wiąże się z tym, że "stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby".

Ostrzeżenie meteorologiczne

IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem, który dotknie mieszkańców Pomorza. Wydano ostrzeżenie pogodowe, które obowiązuje do poniedziałku do godz. 15. Synoptycy IMGW prognozują wiatr północno-zachodni, który osiągnie do 7 stopni w skali Beauforta.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne

Autor: zupi,AD,mab/rp,mab / Źródło: IMGW