Najnowsze

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami

Najnowsze

Pogoda na noc 21/22.05
Pogoda na noc 21/22.05tvnmeteo.pl
wideo 2/13

Nadchodzące godziny przyniosą burze z gradem w północnych stronach kraju. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy pierwszego stopnia oraz prognozę zagrożeń.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw:

- pomorskiego, gdzie ważne będą do godz. 22 w piątek;

- warmińsko-mazurskiego (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich), gdzie ważne będą do godz. 23 w piątek;

- kujawsko-pomorskiego (w powiatach położonych na północy regionu), gdzie ważne do godz. 22 w piątek;

- wielkopolskiego (w powiatach północnych), gdzie ważne będą do godz. 22 w piątek;

- lubuskiego (w powiatach położonych na północy regionu), gdzie ważne będą do godz. 21 w piątek.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 75-90 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Prognoza zagrożeń na sobotę

W sobotę także może się błyskać. Synoptycy mogą wydać alarmy przed burzami w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

W niektórych miejscach burzom towarzyszyć mogą opady gradu. Ostrzeżenia przed nimi mogą zostać wydane w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i lubelskim.

Prognoza zagrożeń na sobotę (IMGW)IMGW

Prognoza zagrożeń na wtorek

Niedziela i poniedziałek nie powinny przynieść żadnych niebezpiecznych zjawisk. Jednak już we wtorek burze mogą powrócić. Może grzmieć w województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Prognoza zagrożeń na wtorek (IMGW)IMGW
Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Burze z piorunami (Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP)Maria Samczuk, Małgorzata Latos/PAP

Autor: ps/map,dd / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości