Najnowsze

Ile kroków dziennie robić, by cieszyć się zdrowiem? Najnowsze badanie

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
sciencealert.com, news-medical.net
Jak zdrowo siedzieć i ćwiczyć przy biurku
wideo 2/6
Aktywność fizyczna

Ile kroków dziennie powinien robić człowiek, aby zachować dobre zdrowie? 10 tysięcy kroków uważa się powszechnie za "magiczną" liczbę, ale najnowsze badanie rzuca na tę kwestię nowe światło. Już znacznie mniejsza liczba kroków pozwoliła na obniżenie ryzyka śmierci z jakiegokolwiek powodu - wynika z eksperymentu.

10 tysięcy kroków - czy naprawdę tyle ich potrzeba, żebyśmy zachowali dobre zdrowie? Powinniśmy robić ich więcej, czy mniej? Amerykańscy badacze z University of Massachusetts Amherst poszukali odpowiedzi na to pytanie.

Ile kroków dziennie - nowy eksperyment

W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano 3 września w czasopiśmie medycznym "JAMA Network Open", zespół badaczy śledził grupę osób składających się z ponad dwóch tysięcy kobiet i mężczyzn, których średnia wieku wynosiła nieco ponad 45 lat. Pochodzili oni z czterech różnych miast w Stanach Zjednoczonych. Akcelerometry mierzyły dzienną liczbę kroków i intensywność chodu badanych w latach 2005-2006. Uczestnicy byli obserwowani jednak aż do 2018 roku. W tym czasie zmarły 72 osoby.

Badanie obejmowało takie czynniki, jak wiek poszczególnych osób, rasa, wykształcenie, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nawyki żywieniowe i wskaźnik BMI. Uczestnicy określali wcześniej swój stan zdrowia.

Ile kroków dziennie - nowy eksperyment

Obserwacyjny charakter eksperymentu nie pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków na temat tego, w jaki sposób chodzenie poprawiło (lub nie) zdrowie osób biorących udział w badaniu, dzięki niemu można było jednak określić powiązania pomiędzy poziomem aktywności a wynikami zdrowotnymi w ogólnej grupie ludzi.

Wyniki badania: mniejsze ryzyko śmierci o 50-70 procent

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy: wykonujący małą liczbę kroków - mniej niż 7000 kroków na dzień, umiarkowaną - od 7000 do 9999 kroków na dzień i wysoką - ponad 10 tysięcy kroków na dzień.

Osoby wykonujące co najmniej siedem tysięcy kroków w ciągu dnia miały o około 50-70 procent niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu w porównaniu z osobami, które wykonywały średnio dziennie mniej niż siedem tysięcy kroków - wynika z eksperymentu.

Jak wskazali naukowcy, wykonywanie większej liczby kroków nie wiązało się z dalszym zmniejszeniem ryzyka śmiertelności. Intensywność, czyli tempo kroków, nie miała wpływu na śmiertelność.

Im więcej aktywności fizycznej, tym lepiej, dlatego nowe odkrycia potwierdzają wnioski znane z poprzednich badań, jednak próg siedmiu tysięcy jest bez wątpienia łatwiejszym celem do osiągnięcia niż 10 tysięcy kroków. - Siedem tysięcy kroków dziennie może być dobrym celem dla wielu osób, które teraz nie osiągają tej liczby - podkreśliła Amanda Paluch, główna autorka badania z University of Massachusetts Amherst.

Autor:ps

Źródło: sciencealert.com, news-medical.net

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock