Idzie monsun, więc uszczelniają okna


Azja Południowo-Wschodnia przygotowuje się na nadejście letniego monsunu. Temperatury nad lądem przekraczają już 40 st. C, co zawsze o tej porze roku poprzedza nadejście chłodniejszego, wilgotnego powietrza znad oceanu.

Niesione wiatrem znad oceanu opady monsunowe są zazwyczaj tak obfite, że w budynkach mieszkalnych i biurowych trzeba dokładnie uszczelniać okna. W przypadku wieżowców muszą to robić wywalifikowani wspinacze. W maju w Bangkoku roje himalaistów wiszących na uprzężach na wysokości kilkudziesięciu metrów to normalny widok, który nie wywołuje u przechodniów większego wrażenia.

Obecnie temperatura w stolicy Tajlandii przekracza 40 st. C. Powietrze nad lądem jest już tak nagrzane, że lada dzień rozpocznie się zjawisko wyrównywania ciśnienia wobec zimniejszych mas powietrza nad oceanem. Wilgotne i chłodniejsze powietrze napłynie nad kontynent, niosąc obfite deszcze.

Intensywne opady uprzykrzają życie mieszkańcom miast, ale na wsi wypatrują ich niecierpliwie. Od monsunowych deszczów uzależnione są bowiem zbiory niemal wszystkich ważniejszych upraw.

Autor: mj / Źródło: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości