Huragan Michael uderzył we Florydę. Trump: "Niech Bóg was błogosławi"


Huragan Michael jako żywioł czwartej kategorii dotarł w środę wieczorem do wybrzeża Florydy. Prędkość wiatru osiągnęła maksymalnie 250 kilometrów na godzinę. Setki tysięcy osób ewakuowano. Jedna osoba została ranna.

Narodowe Służby ds. Huraganów (NHC) poinformowały około godziny 21.30, że prędkość wiatru towarzysząca huraganowi Michael wyniosła 240 kilometrów na godzinę. Niespełna dwie godziny wcześniej dochodziła do 250 km/h.

Żywioł klasyfikuje się jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Jedna osoba została ranna

Gałąź jednego z powalonych drzew przebiła się przez okno domu i raniła w głowę kobietę - poinformował w środę wieczorem szeryf hrabstwa Franklin AJ Smith.

Na pomoc wezwano karetkę, jednak wszystkie ambulansy zostały wcześniej ewakuowane. Nie odpowiedziano na wezwanie. Władze wcześniej ostrzegały mieszkańców, że służby ratunkowe mogą być niedostępne.

- Nie mamy żadnej karetki, żeby przyjechała na pomoc. Policja robi wszystko, co może - zapewnił Smith.

Nie wiadomo, w jakim stanie jest kobieta.

"Jesteśmy z wami, Florydo!"

Michael dotarł do Florydy przed godziną 20 czasu polskiego. Oznacza to, że co najmniej połowa oka huraganu znalazła się nad lądem.

Wsparcie dla mieszkańców Florydy deklaruje prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. - Niech Bóg was błogosławi - powiedział na antenie CNN. Wcześniej napisał na Twitterze: "Jesteśmy z wami, Florydo!".

Najsilniejszy od 26 lat

Jak tłumaczył meteorolog CNN Brandon Miller, Michael jest najsilniejszym huraganem, jaki uderzył w kontynentalne Stany Zjednoczone od 26 lat. W 1992 roku do lądu dotarł huragan Andrew. Maksymalna prędkość wiatru, którą odnotowano wynosiła 282 km/h.

Ciśnienie w centrum Michaela wynosiło 919 hPa, czyni go trzecim co do głębokości ośrodkiem barycznym w historii.

Nie zbliżajcie się do oka huraganu

Michael postępuje w głąb lądu. W środę około godziny 21 czasu polskiego jego centrum znalazło się nad hrabstwami Bay i Calhoun. - Wszystkim na tym obszarze przypominamy, żeby nie ośmielali się zbliżać do relatywnie spokojnego oka huraganu. Niebezpieczny wiatr bardzo szybko przybierze na sile, jak tylko oko się przesunie - przestrzegło NHC.

Na Florydzie w hrabstwie Gadsden na drogach leży wiele powalonych drzew. Woda zalała odcinek autostrady nr 98. Ponad 77 tysięcy odbiorców z północno-zachodniej Florydy nie ma prądu.

Przed godziną 18 w środę zamknięto most łączący ze stałym lądem wyspę Saint George.

Narodowe Służby Pogodowe (NWS) z Tallahassee na Florydzie wydały ostrzeżenie przed "ekstremalnie silnym wiatrem" dla trzech hrabstw regionu Florida Panhandle - Gulf, Southern Bay i Southwestern Franklin.

Wyświetl ten post na Instagramie.

The wind is now 140 and we can barely see anything

Post udostępniony przez Tessa Talarico (@talarico.tessa)

Prędkość porywów wiatru burzy tropikalnej Michael (ventusky. com | wideo bez dźwięku)
Prędkość porywów wiatru burzy tropikalnej Michael (ventusky. com | wideo bez dźwięku)Ventusky.com

Prognozowana trasa huraganu Michael (NOAA, NHC)NOAA, NHC

Siła wynika z "wyjątkowo ciepłej" wody

- Michael jest taki silny, ponieważ temperatura wody, nad którą się przesuwa jest bardzo wysoka, ma 29 stopni Celsjusza - tłumaczyła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że to właśnie jesienią w tych regionach woda jest najcieplejsza, jednak 29 stopni to "wyjątkowo ciepło".

Michael jest bardzo głębokim cyklonem, ciśnienie atmosferyczne w jego centrum wyniosło 919 hPa. Dla porównania - ciśnienie normalne na poziomie morza określa się na poziomie 1013 hPa.

Nawet 300 litrów deszczu

Jednym z zagrożeń, jakie niesie huragan Michael, są intensywne opady deszczu. Te spodziewane są na Florydzie, w Alabamie, Georgii, Karolinie Północnej i Południowej oraz Wirginii. W niektórych miejscach może spaść do 300 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Poziom wody w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeża Florydy może przekroczyć stan normalny nawet o 4,3 metra. Fale mogą osiągać wysokość do czterech metrów.

Amerykańskie Narodowe Służby Pogodowe ostrzegły w środę, że mogą występować także tornada.

"Czas na ewakuację minął"

Na całej Florydzie obowiązuje stan wyjątkowy. Pozwoli to na szybsze reagowanie na zniszczenia wywołane żywiołem, między innymi dzięki dostępowi do pieniędzy federalnych.

- Czas na ewakuację z wybrzeża minął - napisał w środę rano Scott na Twitterze. - Jeśli zdecydowaliście się zostać w rejonie objętym ewakuacją, musicie natychmiast szukać schronienia - podkreślił.

Według The Associated Press, cytowanej przez ABC News, z 18 hrabstw Florydy ewakuowano już prawie 400 tysięcy osób. Opuszczenie domów zalecono ponad dwóm milionom mieszkańców stanu. Ludzie próbują zgromadzić zapasy jedzenia i wody. W sklepach utworzyły się kolejki, ale wiele półek w hipermarketach jest już pustych. Na stacjach benzynowych panuje tłok.

Ci, którzy pozostają na miejscu, próbują zabezpieczyć swój dobytek za pomocą drewnianych płyt, którymi zabijają okna. W wielu miejscach ułożono wały z worków piasku, które mają uchronić mieszkańców przed powodzią.

- Pamiętajcie, że możecie odbudować swój dom, ale nie odbudujecie swojego życia. Potraktujcie to poważnie - podkreślił Scott.

Posłuchaj Tomasza Wasilewskiego o huraganie Michael

Kraj jest "dobrze przygotowany"

We wtorek prezydent USA Donald Trump zapewnił, że kraj jest "bardzo dobrze przygotowany na nadejście huraganu".

- Zobaczycie zniszczoną infrastrukturę, doświadczycie przerw w dostawie prądu, a praca służb będzie zakłócona przez huragan Michael. Czas na przygotowania jest teraz - mówił we wtorek Jeffrey Byard z Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Stan wyjątkowo ogłoszono również dla 108 hrabstw w stanie Georgia oraz dla Alabamy. Mieszkańcom nie zalecono ewakuacji.

Gubernator Georgii Nathan Deal zaznaczył, że ostrzeganie ludzi przed groźnymi zjawiskami skutkuje, iż traktują je poważnie. - Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak silnych huraganów jak ten, który zmierza w naszą stronę i intensywności, z jaką uderzy w nasz stan. Nie będzie łatwo uniknąć zniszczeń. To będą poważne zniszczenia, a ochrona życia powinna być priorytetem. Chrońcie siebie. Chrońcie swoje rodziny. Pomagajcie tym, którzy potrzebują waszej pomoc - apelował Deal.

Ulewy na Kubie

We wtorek Michael przyniósł zniszczenia na Kubie. Towarzyszył mu ulewny deszcz i silny wiatr. Żywioł zamienił ulice w rwące potoki, niektóre miasta nie mają prądu. Lokalne władze poinformowały, że w ciągu zaledwie kilku godzin w niektórych miejscach spadło 100-127 litrów deszczu na metr kwadratowy. Żywioł przeszedł przez wąskie cieśniny pomiędzy półwyspem Jukatan a najbardziej wysuniętą na zachód kubańską prowincją Pinar del Rio.

Trasa huraganu

Po uderzeniu we Florydę Michael będzie się przemieszczał na północny wschód. Szybko przesunie się nad Georgię, gdzie będzie klasyfikowany jako huragan pierwszej kategorii. W czwartek i piątek Michael przejdzie nad Karoliną Północną i Południową. W piątek rano, już jako burza tropikalna, opuści ląd na wysokości granicy Karoliny północnej i Wirginii.

Michael będzie się następnie przemieszczał na północny wschód. W poniedziałek rano może zbliżyć się do wybrzeży Irlandii.

Autor: dd,ao/rp / Źródło: Reuters, NHC, ENEX, CNN, theguardian.com

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Wstępne prognozy pokazują, że wolne dni przyniosą nam sporo słońca i temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Pogoda na majówkę 2024. Jest szansa na to, że będzie jak w środku lata

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters