Huragan Humberto jest coraz silniejszy. Bermudy przygotowują się na uderzenie

[object Object]
Porywy wiatru w huraganie Humberto | wideo bez dźwiękuVentusky.com
wideo 2/10

Przybrał na sile i osiągnął kategorię trzecią w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Huragan Humberto zbliża się do archipelagu Bermudów na Atlantyku. Nie jest to jedyne zagrożenie, które czai się na Atlantyku.

Humberto znajduje się w odległości około 455 kilometrów na zachód od Bermudów. Wiatr w huraganie wieje ze średnią prędkością 185 kilometrów na godzinę. Władze przygotowują się do zamknięcia szkół i innych instytucji publicznych. Wstrzymany ma być publiczny transport oraz kursowanie promów.

- Przy obecnie obranej ścieżce huragan może znaczącego wpłynąć na Bermudy - powiedział meteorolog CNN Chad Myers. Prognozowane są opady dochodzące nawet do ponad 150 litrów na metr kwadratowy.

Niesie porywisty wiatr

Pierwszy atak huraganu spodziewany jest w środę wczesnym popołudniem czasu lokalnego i trwać może do czwartku rano. Centrum układu ma przejść nieco na północ od Bermudów, ale jego obrzeża mogą wyrządzić znaczne zniszczenia.

Prognozowana trasa przejścia huraganu Humberto (NHC)
Prognozowana prędkość wiatru huraganu Humberto (NHC)

Imelda uderzyła w Teksas

Tymczasem depresja tropikalna Imelda dotarła we wtorek do wybrzeża Teksasu. W miarę posuwania się w głąb lądu słabnie. Niesie jednak ze sobą ulewne opady deszczu, które w niektórych rejonach południowo-zachodniego Teksasu i sąsiedniej Luizjany mogą wynieść nawet 460 litrów wody na metr kwadratowy.

Prognozowana trasa przejścia depresji tropikalnej Imelda (NHC)

Burza tropikalna na Atlantyku

Na środkowym Atlantyku powstało kolejne niebezpieczeństwo - burza tropikalna Jerry.

W środę rano polskiego czasu znajdowała się 1545 kilometrów na wschód od Wysp Podwietrznych. Wiatr wieje w niej ze średnią prędkością 75 kilometrów na godzinę.

- Przewidujemy, że Jerry stanie się huraganem, kiedy dotrze w pobliże północnej części Wysp Podwietrznych - mówił synoptyk NHC w Miami.

Prognozowana trasa przejścia burzy tropikalnej Jerry (NHC)NHC

Autor: anw/aw / Źródło: PAP, Reuters, NHC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: https://worldview.earthdata.nasa.gov/

Pozostałe wiadomości