Honey - samotny delfin


Los delfina, wielu pingwinów, gadów i ryb z niszczejącego parku wodnego w Japonii wywołały w tym tygodniu protesty. Ekolodzy i zwykli Japończycy chcą uratować zwierzęta.

Park morski Inubosaki, położony w mieście Choshi (prefektura Chiba) w Japonii, został zamknięty w styczniu tego roku. Powodem był znaczny spadek liczby osób odwiedzających to miejsce po trzęsieniu ziemi i awarii elektrowni atomowej w 2011 roku. W oceanarium wciąż jest Honey - samica delfina butlonosego, która została złapana w 2005 roku w pobliżu miejscowości Taiji, znanej z corocznego polowania na delfiny.

- W parku znajdują się Honey, 46 pingwinów, a także setki ryb i gadów - informował przedstawiciel departamentu ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt z prefektury Chiba. Wcześniej w parku były także cztery inne delfiny, ale już nie żyją.

W bardzo złym stanie

Pracownicy regularnie karmią zwierzęta, ale zdjęcia i filmy zrobione przez ekologów w marcu i sierpniu ukazują delfina unoszącego się w maleńkim basenie w pustym obiekcie. Skóra na jego plecach jest popękana. Na innym nagraniu widać pokryte kurzem pingwiny siedzące na stercie gruzu.

- Honey jest symbolem zarówno problemów parków morskich, jak i praktyk myśliwskich w Taiji - powiedziała Akiko Mitsunobu, szefowa Centrum Praw Zwierząt (Animal Rights Center). - Kiedy poszliśmy sprawdzić jej stan zdrowia, wykazywała oznaki stresu - dodała.

Próba skontaktowania się urzędników miejskich z Choshi z właścicielami parku nie powiodła się.

Okrutna tradycja

Życie delfinów i ich masowe zabijanie w zatoce Taiji pokazuje nagrodzony Oscarem dokument zatytułowany "The Cove". Kupowanie delfinów z tej zatoki przez japońskie oceanaria było przedmiotem ostrej krytyki po premierze filmu. Polowanie na delfiny polega tam na zagonieniu setek osobników do zatoki i zablokowaniu im drogi ucieczki. Część z nich jest sprzedawana do delfinariów, inne są zabijane na mięso. Japońskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Oceanariów od tamtego czasu przestało kupować delfiny z Taiji.

Autor: anw/rp / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości