Historia Ziemi zapisana w "złocie głupców"

Piryt to minerał często mylony ze złotem

Piryt, zwany popularnie zlotem głupców, dostarcza naukowcom cennych danych o tym, jak przed miliardami lat kształtowała się nasza planeta.

Naukowcy z Natural Environment Research Council i Edinburgh Collaborative of Subsurface Science and Engineering opublikowali swoje wnioski w "Science".

Badacze odtwarzają dawne formy pirytu mineralnego, w których zwierają się informacje na temat geologicznej przeszłości Ziemi. Szczegółowa analiza minerału daje świeże spojrzenie na to, co działo się przed katastrofą tlenową, która miała miejsce 2,4 mld lat temu. To okres, w którym tlen uwalniany przez najwcześniejsze formy bakterii, pozwolił wytworzyć się nowym roślinom i zwierzętom, a także znacząco wpłynął na ocean i atmosferę.

Bakterie nie wpłynęły na powstanie pirytu

Badanie pirytu pod kątem geologicznym umożliwia wgląd w wydarzenia z czasu, kiedy się formował. Natomiast przyjrzenie się różnym formom żelaza, które składają się na "złoto głupców", daje naukowcom wskazówki, jak takie czynniki, jak na przykład tlen atmosferyczny, wpływają na procesy, w wyniku których powstał minerał.

Ostatnie badania wskazują, że bakterie, które swego czasu stanowiły naprawdę złożone organizmy, nie miały wpływu na pierwotny stan pirytu. Ta konkluzja, która nie odpowiada wcześniejszym wnioskom specjalistów, pozwala jednak na lepsze zrozumienie tego, co z Ziemią działo się w tamtym czasie i jak Niebieska Planeta ewoluwowała.

Ziemia zapisana w minerałach

- Nowe technologie pozwalają nam na śledzenie procesów, których nie możemy dostrzec podczas zwykłego badania składu mineralnego. Nowe informacje o pirycie dają nam dobre narzędzie do analizowania wczesnej ewolucji Ziemi i tego, jak się formowała - powiedział Ian Butler, który przewodził naukowcom.

Jak dodał jego współpracownik, Romain Guilbaud, odkrycie pozwala również lepiej zrozumieć, jak interpretować informacje o Ziemi zapisane w minerałach.

Autor: map/ms / Źródło: sciencedaily.com

Pozostałe wiadomości