Himalajskie lodowce nie stopniały. Nie podlegają globalnemu ociepleniu?


Lodowce w himalajskim łańcuchu Karakorum lekko zwiększyły swoją masę w ostatnich latach - wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Geoscience". To zaskakujące odkrycie oznacza, że ich wpływ na wzrost poziomu mórz był mniejszy, niż dotychczas sądzono.

Globalny wzrost temperatur powoduje, że lodowce i czapy lodowe topnieją, wydzielając wodę, co przyczynia się do wzrostu poziomu mórz, który może zagrażać niektórym nizinny terenom i wyspom.

Okazuje się jednak, że góry Karakorum nie są modelowym przykładem trendów, które większość naukowców wiąże z teorią globalnego ocieplenia. Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Grenoble wykazały, że w latach 1999-2008 znajdujące się tam lodowce nie tylko nie malały, ale wręcz przyrastały - o około 0,36 do 0,72 metra rocznie.

- Nasze odkrycie, że lodowce Karakorum odnotowały niewielki przyrost masy na początku XXI wieku, wskazuje, że centralne i wschodnie lodowce nie są reprezentatywne dla całych Himalajów - tłumaczył ekspert z uniwersytetu.

Odrębność Karakorum

Jak szacują autorzy artykułu, należy przyjąć, że wpływ tego regionu na wzrost poziomu morza w pierwszej dekadzie XXI w., zamiast szacowanego wcześniej +0.04 mm, rocznie wynosi -0.006 mm rocznie.

Powyższe dane stanowią również potwierdzenie wcześniejszych badań, które sugerowały, że lodowce Karakorum nie zachowują się zgodnie z nakreślonym przez naukowców globalnym trendem zmniejszania się lodowców w ciągu trzech ostatnich dekad. Jednak niedostępność tych gór sprawiła, że trudno było potwierdzić te hipotezy.

Największe lodowce górskie

Łańcuch górski Karakorum rozciąga się między Indiami, Chinami i Pakistanem. Należy do niego m.in. drugi najwyższy szczyt świata, K2. 19,95 km kwadratowych jego powierzchni pokrywają lodowce - to największe górskie masy lodu położone poza obszarami polarnymi. Zasilają wiele największych światowych rzek, jak Ganges i Brahmaputra.

Według ekspertów w latach 2003-2010 ubyło około 4200 kilometrów sześciennych światowych lodowców, co w tym okresie mogło podnieść poziom morza o 12 mm.

"Musimy się jeszcze wiele dowiedzieć"

Profesor Stephan Harrison z Uniwersytetu Exeter powiedział, że nowe badania wykazały "znacząca zmienność" w globalnym klimacie i procesach, jakimi reagują lodowce.

Lodowce Karakorum są nietypowe również z tego powodu, że pokrywa je gruba warstwa gruzu szklanego. Zmiany zachodzące w tej powłoce na równi ze zmianami klimatu wpływają na ich topnienie. Profesor Harris wskazuje również, że lawiny, schodzące z otaczających je wysokich szczytów, mogą się przyczyniać do przyrostu ich masy.

- Ogólnie rzecz biorąc, wpływ topniejących lodowców na wzrost poziomu morza może się wydawać nieważny. Ale to oznacza, że musimy się jeszcze wiele dowiedzieć, jak lodowce mogą odpowiedzieć na globalne ocieplenie - podsumowuje profesor Harris.

Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości