Najnowsze

Hawajska wyspa zniknęła z powierzchni Ziemi. Zmiótł ją huragan

Najnowsze

Huragan zniszczył hawajską wyspę East Island
United States Fish and Wildlife ServiceHuragan zniszczył hawajską wyspę East Island

Siła gwałtownego huraganu Walaka była tak duża, że sprawiła, iż hawajska wyspa East Island zniknęła z powierzchni Ziemi. Naukowcy przestrzegają - wraz z ocieplającym się klimatem takich zdarzeń może być więcej.

Zdjęcia satelitarne hawajskiej wyspy East Island udostępnione przez Służbę Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (FWS) pokazały, że hawajska wyspa East Island została praktycznie zmyta z powierzchni Ziemi - znalazła się pod wodą. Wszystko za sprawą jednej z najbardziej obfitych powodzi spowodowanych przez huragan Walaka, który nawiedził Hawaje na początku października.

Niszczyciel wysp

Zdjęcia amerykańskich służb pokazują, jak dramatyczne w skutkach mogą być w przyszłości tego typu gwałtowne zjawiska atmosferyczne dla innych terenów. Wzrost poziomu wód w morzach spowodowany ociepleniem klimatu to jedno z głównych zagrożeń dla tak małych i nisko położonych wysp jak East Island.

- W pewnym momencie pomyślałem: "o mój Boże, nie ma jej" - powiedział lokalnym mediom Chip Fletcher z Uniwersytetu na Hawajach.

East Island była ważna dla lokalnego ekosystemu wraz z niedaleko położoną wyspą Tern Island, którą również zniszczył huragan. Zamieszkiwały ją zagrożone gatunki takie jak foki mniszki, a także żółwie zielone. Zwierzęta te straciły miejsca lęgowe. Naukowcy nadal szacują, jak jeszcze zniszczenie wyspy może wpłynąć na lokalny ekosystem, ale już teraz wiadomo, że straty są bardzo poważne.

- Niektóre gatunki są odporne, ale tylko do pewnego stopnia - powiedział biolog Charles Littnan z Narodowej Administracji do spraw Atmosfery i Oceanu (NOAA).

Tak wyspa East Island wyglądała przed przejściem huraganu Walaka (United States Fish and Wildlife Service)United States Fish and Wildlife Service
Tak wyspa East Island wygląda teraz (United States Fish and Wildlife Service)United States Fish and Wildlife Service

Zagrożenie dla ekosystemu

East Island była małą wyspą o długości jednego kilometra i szerokości 120 metrów i należała do French Frigate Shoals, który jest największym atolem Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich.

- Tego typu przypadków wraz z ociepleniem klimatu będzie więcej - przyznał Fletcher w rozmowie z portalem Huffington Post.

Fletcher już wcześniej podejrzewał, że w związku z podnoszeniem się poziomu wody w oceanie, wyspie East Island grozi zniknięcie z powierzchni Ziemi.

Autor: dd/map / Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: United States Fish and Wildlife Service

Pozostałe wiadomości