Najnowsze

Halny wymiótł śnieg ze stoków. Ale nie ze wszystkich

Najnowsze

tvn24Warunki na stokach nie są najlepsze

Wiatr halny i dodatnie temperatury niemal zniweczyły wielodniowy wysiłek w produkcji i gromadzeniu sztucznej pokrywy na stokach narciarskich. Są jednak miejsca, w których nadal trasy są dobrze przygotowane.

Mimo potężnego załamania pogody w okresie świątecznym, na niektórych stokach narciarskich Podhala udało się utrzymać przygotowywaną przez około dwa tygodnie pokrywę śnieżną.

Szusowanie jest możliwe...

Śnieg jest wprawdzie mokry, ale ratraki utwardzają go na tyle, że możliwe jest szusowanie. Średnio na trasach leży około 40 cm białego puchu.

W Zakopanem otwarte są m.in. dwa ośrodki: Nosal i Polana Szymoszkowa. Na narciarski weekend zapraszają też Witów-Ski w Witowie, Rusin-Ski i Olcza-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, Kotelnica w Białce Tatrzańskiej, Hawrań w Jurgowie, Małe Ciche, Ząb, Suche i Murzasichle.

...ale nie wszędzie

Na sztucznie niedośnieżanych (ze względu na ochronę przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym) trasach Kasprowego Wierchu nie występują warunki sprzyjające narciarstwu. W kotłach Goryczkowym i Gąsienicowym leży zaledwie 30 cm śniegu.

W powiecie nowotarskim czynne są Szafranówka i trasa rodzinna na szczawnickiej Palenicy, Arena Narciarska w Jaworkach, Beskid w Spytkowicach, a także stacje w Czerwiennem, u Żura w Chabówce, Cichem, Orawce, nowotarskim Zadziale oraz Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach.

W powiecie gorlickim zaprasza m.in. Magura Ski Park, w nowosądeckim Jaworzyna Krynicka, Azoty i Henryk w Krynicy oraz Kokuszka w Piwnicznej-Zdroju.

Nadal będzie ciepło

Synoptycy nadal zapowiadają dopływ ciepłych mas powietrza do Polski, który znacznie podwyższy temperatury.

Ubyło tras w Beskidach

Wysokie temperatury i halny, który wiał w święta, nadwątliły również pokrywę śniegu w Beskidach. Znacznie ubyło tras, po których można zjeżdżać. W piątek rano w Szczyrku i w Korbielowie termometry odnotowały 5 st. C, z kolei w Wiśle 7 st. C. Na Przełęczy Salmopolskiej, między Szczyrkiem a Wisłą, czynne są wyciągi Bartuś i Biały Krzyż. Pokrywa śniegu wynosi tam około 40 cm.

W Wiśle w ośrodku Soszów otwarte są trasy 2 oraz górna część jedynki (10-25 cm śniegu). Na Stożku czynny jest wyciąg krzesełkowy. Zjeżdżać można trasą czerwoną. Warunki są bardzo trudne.

W ośrodku Złoty Groń w Istebnej narciarze skorzystają z tras 1 i 1A (10-20 cm). Warunki są trudne.

W rejonie Pilska zjechać można piątką z Hali Miziowej do Hali Szczawiny oraz szóstką z Kopca przez Miziową do Szczawin. Pokrywa śniegu wynosi około 20 cm. Funkcjonują kolej linowa Szczawiny oraz wyciągi na Kopiec. Narciarze wyjadą ze Szczawin na Miziową i dalej na Kopiec, gdzie działa talerzyk.

W Rzykach koło Andrychowa działają trzy wyciągi. Na stoku leży do 50-70 cm śniegu. W rejonie Mosornego Gronia w Zawoi czynny jest wyciąg Wojtek. Śniegu leży tam ponad 20 cm.

Autor: kt/mj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości