Najnowsze

Habub ogarnął rosyjskie miasto. "Imponujący widok, ale zjawisko może być bardzo niebezpieczne"

Najnowsze


Habub to specyficzny rodzaj burzy piaskowej. Mieszkańcy Astrachania na południu Rosji doświadczyli go już drugi raz w ciągu niecałego miesiąca.

Przez kilka dzielnic miasta Astrachań na południu Rosji przetoczyła się specyficzna burza piaskowa. W środę zjawisko, zwane jako habub, utrudniło mieszkańcom widzialność i wpłynęło na jakość powietrza.

Niepokój wśród mieszkańców

Mieszkańcy Astrachania powiedzieli, że zaniepokoili się nagłym nadejściem burzy piaskowej.

- To się stało tak nagle. Zrobiło się ciemno, zaczęła się burza, drzewa się łamały, blachy zaczęły lecieć z dachów. Nikt nie był na to przygotowany - powiedział mieszkaniec Maksim Eliseew.

- Z powodu tego kurzu i wiatru nie czuję się zbyt dobrze. To bardzo nieprzyjemne uczucie - stwierdziła Aliona Dmitiewa.

Imponujący, ale i groźny

Habub to specyficzny rodzaj burzy piaskowej, który jest związany z prądem zstępującym. Najczęściej tworzy się po burzy z wyładowaniami atmosferycznymi. Habuby mogą sięgać setek metrów wysokości i mieć ponad 100 kilometrów szerokości.

Meteorolog Michaił Leus z miejskiego centrum pogodowego powiedział, że takie zjawiska naturalne nie są niczym nowym ani niezwykłym w tej części świata, chociaż w tym roku pojawiają się coraz częściej.

- Przyczyną tych burz pyłowych są ruchy zimnych frontów atmosferycznych. Wtłaczają się w ciepłe powietrze strefy przedfrontowej i tworzą ruch powietrza. Zimny front atmosferyczny zaczyna poruszać się z dużą prędkością, około 50-70 kilometrów na godzinę i wzbija masę tego pyłu. To imponujący widok, ale zjawisko może być bardzo niebezpieczne - powiedział.

Autor: kw / Źródło: Reuters