Gwałtowne burze przeszły przez Francję i Włochy. Ogłoszono alarm powodziowy


Przez Włochy i przez południową Francję przechodzą burze, które mogą spowodować powodzie. Nawałnicom towarzyszy silny wiatr, który lokalnie osiąga prędkość do 140 km/h. W obu krajach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Drugi raz w ciągu trzech tygodni nad prowincją Genua przechodzą nawalne deszcze. Alarm powodziowy drugiego stopnia został ogłoszony w prowincji Savona oraz w Genui. Ostrzeżenie zaczęło obowiązywać od 21.00 w poniedziałek i trwać będzie do 23.59 w środę.

Silny wiatr wiejący z południa powoduje, że morze jest silnie wzburzone. Wiele obszarów zagrożonych jest podtopieniami, zwłaszcza miasto Savona. Lokalni synoptycy prognozują, że w dolinach Bormida oraz Stura może spaść do 100 l/mkw. deszczu, a porywy wiatru osiągną do 80 km/h.

Powódź

Władze przygotowane są do sytuacji awaryjnej, na wypadek powodzi zostaną ułożone worki z piaskiem.

W październiku przez region przeszła katastrofalna fala powodziowa. Wtedy utonęła jedna osoba, a ulice Genui pokryte były błotem i gruzem.

Włochy położone są na górzystym terenie, przez co narażone są na klęski żywiołowe takie jak osunięcia ziemi oraz powodzie. Genua położona jest między morzem, a stromymi górami, co powoduje, że nad tym obszarem często przechodzą gwałtowne burze.

Ostrzeżenia powodziowe we Francji

Pomarańczowy alert przeciwpowodziowy obowiązuje od wtorku w trzynastu departamentach w południowej Francji. Przez ten region przechodzą nawałnice, które przynoszą ulewne deszcze i silne porywy wiatru. Najbardziej ucierpiał departament Ardeche.

Maksimum prędkości wiatru miało miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. Porywy osiągały wartość lokalnie do 140 km/h. Miejscami spadło do 315 l/mkw. deszczu.

W poniedziałek strażacy w departamencie Ardeche interweniowali 90 razy.

Autor: mab/rp / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości