Najnowsze

Grzmi na południu. Jutro będzie gorzej

Najnowsze

Tomasz Zubilewicz o sytuacji pogodowej we wtorek i w najbliższych dniach (TVN24)
Tomasz Zubilewicz o sytuacji pogodowej we wtorek i w najbliższych dniach (TVN24)

Aktualnie grzmi na Podlasiu i w Małopolsce. Front atmosferyczny, który przynosi wyładowania jest słabo aktywny i nie powinien wyrządzić większych szkód, ale i tak trzeba mieć się na baczności. Prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych nadal istnieje.

Jak poinformowała ok. godz. 17.00 synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek, dzieje się niewiele. Front jest słabo aktywny i najprawdopodobniej już nic gwałtownego się nie zdarzy.

Burze występują na Podlasiu w rejonie Grabowca i Brańska oraz w Małopolsce w rejonie Będzieszyna i Nowego Sącza.

Są to zjawiska o natężeniu słabym.

Front osłabł

Polska południowa objęta była frontem atmosferycznym od południa. Front przemieszczając się na wschód słabł, zawężając obszar prawdopodobnych gwałtownych zjawisk do południa kraju, tzn. woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Wcześniej w tym rejonie synoptycy przewidywali lokalne, szczególnie w obszarach podgórskich, krótkotrwałe gwałtowne burze, deszcz do 30 l/mkw., porywy wiatru do 80-100 km/h oraz grad.

Prawdopodobieństwo trąby powietrznej w tym rejonie spadło natomiast do 10-20 procent. Wcześniej synoptycy oceniali szansę na wystąpięnia gwałtownych zjawisk nawet na 40 procent.

Po południu burzowo na południowym wschodzie (TVN24)
Po południu burzowo na południowym wschodzie (TVN24)
Prawdopodobieństwo wystąpienia we wtorek gwałtownych zjawisk atmosferycznych (TVN Meteo)

Intensywna środa

W środę, 22.08, ma być zdecydowanie gorzej - twierdzi Arleta Unton-Pyziołek. - Kraj obejmie kolejna fala gorącego zwrotnikowego powietrza z południa, temperatura na południu wzrośnie do 33–35 stopni, w centrum do 30 stopni - wyjaśnia synoptyk.

Od zachodu wkroczy do Polski chłodny, burzowy front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się na wschód. W związku z tym przewidywane są gwałtowne burze miejscami w centrum, na wschodzie i południu kraju, grad, deszcz od 10 do 60 l/mkw., porywy wiatru do 90-100 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej wyniesie do 40%.

Legenda:

Blids.de: mapa prezentuje wyładowania atmosferyczne na terytorium Polski w czasie dwóch godzin. Każdy kolor odpowiada 15 minutom. Od najnowszych: czerwone - pomarańczowe - żółte - zielone - niebieskie - granatowe - fioletowe - różowe.

Burze nad Polską w godzinach 14:45-16:45 (blids.de)

Autor: adsz,mm/rs,ŁUD / Źródło: TVN24, TVN Meteo, Kontakt24

Pozostałe wiadomości